کارمزد چیست ؟

کارمزد چیست ؟ کارمزد بانکی چیست؟ کارمزد وام چیست؟

این روزها موضوع بورس، کارمزد خریدو فروش ،کارمزد کارگزاری ها وتجارتهای مرتبط با آن بسیارداغ است و هر چه می بینیم اطلاعات افراد مختلف فعال در این حوزه بسیار اندک تر از میزان فعالیت آن هاست. افرادی که در حوزه های مربوط به بورس و خرید وفروش انواع اوراق بهادار فعالیت می کنند بد نیست با اصطلاحات مهم و پرکاربرد مرتبط با این حوزه آشنا شوند.کارمزد چیست ؟خدمات مالی و حسابداری

 

کارمزد چیست

کارمزد بانکی چیست؟ نرخ کارمزد عملیات بانکی چقدر است؟

پرداخت کارمزد بانکی، جزئی ازخدمات بانکی است . این کارمزددرواقع هزینه های اسمی بانک ها است که بابت تنظیم و نگهداری حسابها و ارائه خدمات بانکی دریافت میشود . کارمزد بانکی بر اساس میزان هزینه تمام شده خدمات بانکی مشخص می گردد . نکته جالب اینجاست که کارمزد در بانک های سراسر دنیا رایج است و کارمزد بانکی که در ایران دریافت می شود از ارزان ترین کارمزدها در سراسر جهان است. 

اما یکی ازنکات قابل توجه این است که محاسبه کارمزدوام های قرض الحسنه نسبت به دیگرخدمات بانکی متفاوت است . نحوه محاسبه کارمزدوام های قرض الحسنه به چه شکل است؟

کارمزد وام های قرض الحسنه فرمول مشخصی دارد که در ادامه به این فرمول ها اشاره می کنیم :

کارمزد سال 1 (از قسط ۱) =۱۰۰*۱۲/ (تعداد ماه های سال) * (درصد کارمزد وام های قرض الحسنه) * (مبلغ وام قرض الحسنه)

کارمزد سال 2 (از قسط ۱۳) = (۱۰۰*۱۲/ (تعداد ماه های سال) * (درصد کارمزد وام های قرض الحسنه) * (مانده سال دوم وام قرض الحسنه)

کارمزد سال 3 (قسط ۲۵) = ۱۰۰*۱۲/ (تعداد ماه های سال) * (درصد کارمزد وام های قرض الحسنه) * (مانده سال سوم وام قرض الحسنه

کارمزد چیست ؟

کارمزد وام ازدواج چیست ؟ با ما همراه باشید

کارمزدبانکی بر اساس میزان هزینه تمام شده خدمت بانکی است ، بنابر این این کارمزدها به صورت دقیق محاسبه می شود. برای مثال کارمزد انتقال وجه کارت به کارت مقدار ثابت و مشخصی را دارد.سرمایه بانک ها از محل منابع دولتی و اختصاصی یا سپرده های مردمی است.

 دریافت کارمزدبابت خدمات بانکی درتمام کشورها انجام میشود و کارمزد بانک های ایرانی جزو ارزانترین نرخ های کارمزد در دنیاست. در کشور ما این بانک مرکزی است که سیا ست های بانکی را مشخص میکند . در کشور های خارجی بانک مرکزی قانون های کلی را مشخص می کند و در برخی موارد مانند تعرفه خدمات بانکی آزادیهایی را به بانک های دیگر میدهد . اما در کشور ما کارمزد خدمات بانکی را تماما بانک مرکزی مشخص می کند و این قیمت گذاری ها را تنها به گونه ای مشخص می کند که هزینه های بانک برای انجام خدمات هم تامین نمی‌شود و نه اینکه بانک از این خدمات خود درآمد مازاد و سود زیادی داشته باشد.

اگربانک مرکزی این محدودیت رااز بانک ها بردارد بانک های خارجی نیز می توانند وارد عرصه اقتصادی کشور شده و با بانک های داخلی به رقابت بپردازند. رقابت بین بانک های داخلی و خارجی درداخل کشورهم گردش چرخه اقتصاد را بهتر میکند و هم کیفیت خدمات بانکداری بالاتر می رود. لازم به ذکر است که ۳۳% درآمد بانک های خارجی را همین کارمزد ها تشکیل می دهد، این درحالی است که بانک های داخلی تنها ۲۸/۷% درآمد خود را از کارمزد ها بدست می آورند . برای مثال بانکهای خارجی برای نگهداری حساب شما مبلغی را به عنوان کارمزد دریافت می کنند، اما بانک های داخل کشور هیچ مبلغی را جهت این خدمت دریافت نمیکنند.

بانکها هر روزه خدمات بیشتری رابصورت الکترونیک ارائه میکنند . الکترونیکی شدن خدمات بانکی باعث می شود که افراد کمتری بصورت حضوری به بانک ها مراجعه کنند و در زمان و بسیاری از هزینه ها مانند هزینه ی کاغذ های مورد استفاده در بانک ها صرفه جویی می شود. در کشور های غربی این کار مدت هاست که انجام شده است و بانک ها مراجعه کننده های حضوری نسبتا کمی دارند و بیشتر مردم کارهای بانکی خود را بصورت اینترنتی انجام می دهند. متاسفانه یکی از مشکلاتی که پایین بودن کارمزد خدمات بانکی دارد تشویق مردم به استفاده نکردن از خدمات الکترونیک بانک نظیر پرداخت های خرد و پرداخت قبض است. 

کارمزد چیست ؟

قوانین بانکی کشور باعث راکد وساکن بودن کارمزدخدمات بانکی درسالیان بسیار طولانی شده است. تفاوت کارمزد خدمات بانکی در بانکهای خارجی حتی بین بانکها نیز وجود دارد که بیشتر برای رقابت و جلب سپرده گذاران بیشتر است. با تغییر این روند کارهایی که بانک مرکزی بایدانجام دهد نیز بسیار کمتر میشودو سیستم بانکی ما با سیستم بانکی حاکم بر دنیا یکی میشود.برخی بانکها نرخ کارمزد را برای مشتریان پرکار خود همراه با تخفیف و یا به صورت رایگان در نظر می گیرند که این امر یک سیاست تشویقی است.

مطلع بودن از”کارمزد های بانکی” موضوع مهمی است وبهتر است پیش ازانجام عملیات بانکی نرخ کارمزد آنرا بدانید بنابراین راحتتر میتوانید هزینه های خود را تخمین بزنید. کارمزدهای بانکی بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار وبانک مرکزی از مشتریان دریافت می شود.  بیشترین تعدادتراکنش ها مربوط به کارمزد انتقال وجه کارت به کارت  است. 

 

کارمزد چیست

تفاوت کارمزد وام قرض ‌الحسنه با سود وام بانکی

کارمزد تسهیلات قرض ‌الحسنه چیست ومحل مصرف آن دربانک‌ها کجاست؟ کارمزدهای بانکی، هزینه‌ های اسمی برای تنظیم ونگهداری حساب ‌های مختلف و خدمات معاملات جزئی مشتریان است که جهت پوشش هزینه‌های جاری و عملیاتی بانک ‌ها تعریف شده است.

دربانک ‌های قرض ‌الحسنه تسهیلات اعطایی بدون سودوتنها درقبال دریافت کارمزد صفرتا۴درصد پرداخت می‌شود. این کارمزد به پوشش هزینه ‌های عملیاتی بانک ‌های قرض ‌الحسنه از قبیل تأمین و نگهداری زیرساخت‌ های فنی و نرم ‌افزاری هزینه‌ های جاری نگهداری شعب مانند نیروی انسانی، اجاره بها، تلفن، برق، گاز و … اختصاص پیدامی ‌کند.

مبانی قانونی محاسبه و دریافت کارمزد تسهیلات قرض‌ الحسنه

مبانی قانونی “محاسبه ودریافت کارمزد تسهیلات قرض‌الحسنه” چیست؟شورای پول و اعتبار در بخشنامه مورخ ۰۸/‏۰۷/‏۱۳۶۳ بانک ‌ها را ملزم به دریافت کارمزد برای اعطای تسهیلات قرض ‌الحسنه کرده و نحوه دریافت این کارمزد و چگونگی اعطای قرض‌الحسنه را تبیین کرده است؛ دربند ۳ از یک هزار و بیست و چهارمین صورت ‌جلسه شورای پول و اعتبار ذکرشده است که «کارمزد قرض‌الحسنه در ابتدای پرداخت قرض ‌الحسنه و نیز در سالروزهای بعدی نسبت به مانده و مدت، از گیرنده تسهیلات دریافت شود»؛ در این صورت‌جلسه آمده است که به منظور تقسیط و وصول مبلغ قرض‌الحسنه اعطایی، سال‌های دوره بازپرداخت قرض‌الحسنه به جای 12 ماه، 11 ماه در نظر گرفته می‌شود و در هر سال یک قسط برای وصول کارمزد اختصاص می‌یابد.

کارمزد چیست ؟

 به طور مثال برای قرض‌الحسنه اعطایی با دوره بازپرداخت سی ‌و شش ماهه مبلغ قرض ‌الحسنه در سی‌ وسه قسط، (مبلغ هر قسط= ۳۳ ÷ مبلغ قرض‌الحسنه اعطایی) و کارمزد متعلقه در سه قسط اول، سیزدهم و بیست‌وپنج تقسیط و وصول می‌شود.

براساس قانون، بانک ‌های قرض‌الحسنه از محل دریافت این کارمزدها حق شناسایی سودرا ندارندو چنانچه درآمد حاصل از کارمزدهای اکتسابی تمامی هزینه ‌های عملیاتی را پوشش بدهد این بانک ‌ها ملزم هستند تا کارمزد خود راکاهش دهند.
 

تفاوت کارمزد وام‌های قرض‌الحسنه با سود سایر تسهیلات بانکی

بایددرنظر داشت که فرمول نحوه محاسبه “کارمزد وام “قرض‌الحسنه متفاوت از فرمول محاسبه سود تسهیلات دیگراست. فرمول محاسبه سود تسهیلات برای تسهیلات غیر از قرض‌الحسنه تقریباً شبیه به هم و کاملاً متفاوت از کارمزد تسهیلات قرض‌الحسنه است؛ بنابراین اشتباهی که بسیاری از مشتریان و تسهیلات گیرندگان انجام می‌دهند این است که با فرمول‌های سایر تسهیلات دارای سود، کارمزد تسهیلات قرض‌الحسنه را محاسبه می‌کنند و با توجه به مغایرت پیش‌آمده فکر می‌کنند سیستم بانکی به آن‌ها دروغ گفته وسودتسهیلات آن‌ها بیشتر از۴ درصد است.
 

بانک‌هاباتوجه روزافزون به ارائه خدمات بانکی ازطریق ابزارهای الکترونیکی باهدف تسهیل فرآیندخدمات‌رسانی به مردم وکاهش هزینه‌های بانکداری هزینه‌های زیادی را در این زمینه متحمل شده‌اند و بنابراین استفاده از ابزارهای بانکداری الکترونیک مانند دستگاه‌های خودپرداز، پایانه‌های پوز فروشگاهی، درگاه‌های پرداخت اینترنتی، موبایل بانک، اینترنت بانک وبه صورت کلی خدمات مبتنی بر اینترنت، نقش بسزایی در تسهیل امور روزمره مردم و تقویت آسایش آنان در برخورداری از خدمات بانکی رامهیا کرده است.

کارمزد چیست ؟

 

کارگزاری چیست و کارگزار بورس به چه کسی گفته می شود؟

در واقع بهترین توضیحی که میتوان درموردکارگزار ارائه داد این است که وی وکیل و مشاور مالی سرمایه گذار است . کارگزاران در واقع اشخاصی حقوقی هستند که از طرف مشتریان خود نسبت به خرید و فروش اوراق بهادار، اوراق مبتنی بر کالا و … عمل می کنند.شرکت حسابداری

به طور کلی هزینه خدمتی که به وسیله مشاورسرمایه گذاری یاکارگزار در عوض ارائه مشاوره سرمایه گذاری یا مدیریت خرید یا فروش اوراق بهادار دریافت می‌گردد، کارمزد گفته می‌شود.فرسان

کارمزد ارز دیجیتال – کارمزد خرید و فروش سهام

کارگزاری هابنگاه های معاملاتی هستندکه نسبت به خریدو فروش سهام اقدام می کنند. در کارگزاری ها، به نمایندگی از خریداران و فروشندگان سهام معامله و خرید و فروش انجام می شود و در مقابل حق العمل کاری (حق کارگزاری) دریافت می شود.

البته خوشبختانه هرکسی نمیتواند این کار را انجام دهد. برای انجام فعالیت در این زمینه به کسب مجوز تاسیس و فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار نیاز خواهید داشت . علاوه بر این باید عضویت در کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار نیز تایید شود .

کارگزاران بیشتردرآمد خود را ازهمین طریق کسب می کنند . یا از طریق کارمزد و یا از طریق کمیسیون ثبت معاملات مشتریان خود. البته لازم به ذکراست که کارمزدی مثل کارمزدخرید و فروش سهام درهمه کارگزاری ها و همیشه یکسان است، اما کارگزاران بابت خدمات دیگری که انجام میدهند ممکن است کارمزد بیشتری دریافت کنند .

وقتی کمیسیون گرفته می‌شود احتمال به وجود آمدن تضاد منافع مابین کارگزاران و مشتریانشان وجود دارد. درصورتی‌که مشتریان معامله‌ای نداشته باشند، کارگزاری کارمزدی دریافت نخواهد کرد و ممکن است برخی کارگزاران روش‌های غیراخلاقی استفاده کرده و مشتریان را به انجام معاملات بیش‌ازحد نیاز تشویق کنند.

کارمزدی که باعنوان “حق کارگزاری” دریافت میشود تنها یکی ازانواع کارمزداست. کارمزد که درزبان فارسی به آن بهره نیز گفته می شود و معادل آن در زبان انگلیسی” Commission “است، هزینه خدماتی است که بخاطر ارائه مشاوره در زمینه سرمایه گذاری، مدیریت خرید و فروش اوراق بهادار یا حتی براساس تراکنش های بانکی دریافت می شود. این هزینه معمولا به مشاور سرمایه گذاری، بانک هاو نهادهای مختلف و کارگزاران پرداخت می شود و در مقابل، خدماتی که در مورد آن توضیح دادیم دریافت میشود.

فرمول محاسبه بهره و کارمزد

برای محاسبه کارمزدوبهره فرمول به خصوصی وجود دارد که میتوان از آن استفاده کرد. این فرمول به این شکل است : بهره = اصل * مبلغ * نرخ * زمان

به طور مثال اگربهره مبلغ 700 هزار ریال ، برای مدت 30 روزبا نرخ 9 درصد در سال باشد ، نحوه محاسبه به این شکل خواهد بود :  700000 * 100/9* 360/20 = ………. ریال

کارمزد بورس /کارمزد چیست ؟

همان طورکه میدانیدمعاملاتی که در بورس وفرابورس رخ می دهد همگی کارمزددارند . البته بایدبه این نکته توجه داشت که مبلغ کارمزددر زمان خرید سهام با مبلغ کارمزد در زمان فروش سهام کمی متفاوت است و علت نیز این است که در هنگام فروش سهام، باید مالیات سهام نیز پرداخت گردد.خدمات حقوقی

برخی به اشتباه تصورمی کنند کارمزدی که دریافت میشود به جیب سازمان بورس می رود، در صورتی که اینطور نیست. کارمزد دریافتی علاوه بر مالیاتی که به صورت جداگانه از کسر می شود بین 5 شرکت تقسیم می شود.

“کارمزد و مالیات فروش سهام” : کارمزدفروش کمی نسبت به کارمزدخریدمتفاوت است. کارمزد فروش سهام درواقع 53 صدم مبلغ معامله است. بعد از اینکه سهام فروخته شدنیز علاوه بر پرداخت کارمزد، باید 50 صدم نیز بابت مالیات از فروشنده دریافت شود. بنابر این مجموع کارمزد و مالیات فروش سهام 3/1 درصد است.

کارمزد خرید و فروش اوراق اجاره و مشارکت

همانطور که گفتیم کارمزد، علاوه برسهام به موارد دیگری نیز تعلق می گیرد. این موارد شامل کارمزد خرید و فروش اوراق اجاره و مشارکت است که در این بخش به توضیح آن می پردازیم و مورد دیگر کارمزد بانکی است.

“کارمزدخرید و فروش اوراق مشارکت ” واجاره در سازمان بورس و فرابورس نسبت به کارمزد سهام بسیار کمتر است . این کارمزد تنها 7 صدم درصد از مبلغ معامله است که یک هفتم کارمزدی است که درخرید و فروش سهام دریافت میشود . البته باید به این موضوع اشاره کنیم که برخلاف فروش سهام ، به فروش اوراق اجاره و مشارکت مالیات تعلق نمیگیرد .

کارمزد چیست ؟