ویژگی های مدیر مالی

همه ی نکات مهم و ویژگی های مدیر مالی

ویژگی های مدیر مالی : در تجارت‌های بزرگ، حضور کسی که همچون یک پشتیبان در امور مالی و اداری ایفای نقش می‌کند؛ حائز اهمیت است. این فرد معمولاً یک مدیر حسابداری است و این سمت کسی را می‌طلبد که از چندین جهت واجد شرایط و دارای ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد باشد. مدیر حسابداری می‌بایست دانش ژرفی در گزارش‌نویسی مالی و مدیریت امور حسابداری و عملکردهای مالی داشته باشد. در این مطلب، در مورد چند ویژگی مدیران مالی توضیح می‌دهیم که برای فعالیت در این حوزه ضروری و مهم است:خدمات مالی و حسابداری

یکی از ویژگی های مدیر های مالی تحصیلات و تجربه است

اکثر “مدیران حسابداری” حداقل مدرک لیسانس حسابداری یا مدیریت مالی دارند ؛ اما تنها تجربه‌ ی علمی برای این سمت کافی نیست . یک مدیر حسابداری موفق لازم است حداقل 2 تا 5 سال سابقه‌ی کاری داشته باشد . این تجربه به آنها درک کاملی از گزارشات مالی و ساختار کلی دفاتر کل را ارائه میدهد . اگر شما در یک حوزه‌ی فنی مثل ساخت و ساز فعالیت دارید مطمئنا به دنبال فردی تحصیل کرده و با تجربه خواهید بود .شرکت حسابداری

“مدیر حسابداری” نباید تنها کار حسابداری انجام داده باشد . او باید در آموزش حسابدارهای جایگزین نیز کمک بسیاری کند . بنابراین آنها باید درک کاملی از کاری که قرار است انجام دهند و مسئولیتی که برعهده دارند ؛ داشته باشند .فرسان

دارا بودن گواهینامه‌های تخصصی مثل ” CPA ” دوره‌ی حسابداری عمومی و  “CMA”  گواهینامه‌ی مدیریت حسابداری یا “CGMA” مجوز مدیریت حسابداری جهانی نشان می‌دهند که مدیر حسابداری شما قدمی اضافه‌تر برای پیشرفت تخصصی در این زمینه برداشته است .

توجه به جزئیات

یک مدیر حسابداری باید به شدت جزئی‌گرا باشد. همه روزه یک مدیر حسابداری باید از داشتن نقدینگی شرکت مطمئن شود تا بتواند در رقابت و تجارت باقی بماند. این کار شامل مطمئن شدن از میزان پول جمع آوری شده و مقدار فروش پرداختی است و به معنای دنبال کردن تمامی درآمدها و هزینه‌ها و حصول اطمینان از سپردن چک‌ها به‌شمار می‌آید. تمام این تراکنش‌های مالی روزانه به حسابرسی دقیق و به موقع، ماهانه یا سه ماهه و نزدیک پایان سال و همچنین گزارشات مالی منجر می‌شود.

هم چنین یک مدیر حسابداری باید به طور مداوم سیاست‌های حسابداری و عملکردها را بررسی کند و مستند سازی کند. اغلب تجارت‌ها، سیاست‌های حسابداری را اجرا می‌کنند و سپس آنها را فراموش می‌کنند. اما تکنولوژی حسابداری و بهترین تمرین‌ها همیشه دخیل‌اند. برای کسی که به جزئیات توجه دارد هم بطور روزانه و هم با پیش‌بینی آینده گام برمی‌دارد تا ملزومات این سمت را به خوبی اجرا کند. خدمات حقوقی

روابط عمومی بالا

مدیران حسابداری باید با افراد مختلف و مراکز متنوع در ارتباط باشند . بنابراین مهارت‌های ارتباطی خوب یک ویژگی حیاتی است . یک مدیر حسابداری :

 • با دیگر مدیران همکاری دارد تا اهداف سازمانی را دنبال کند .    
 • درگیری‌های فردی و مسائل کاری بین کارمندان حسابداری را کنترل کند .
 • به کارمندان توصیه می‌کند که از عهده‌ی تراکنش‌های روزانه‌ی غیر معمول بربیایند .
 • با دیگر مجتمع‌ها کار کند تا سیاست‌های حسابداری و روند تقویت آنها را به اجرا درآورد .
 • نتایج و گزارشات مالی را به مدیران بالاتر ارائه دهد .
 • به سوالات کارمندان مالی و دیگر مدیران شرکت مبنی بر نتایج مالی و درخواست‌های ویژه پاسخ دهد .
 • با مدیران دیگر بخش‌ها در مورد مسائل بودجه‌ای بحث کند .

استعداد و توانایی ایجاد انگیزه در کارکنان

یک مدیر مالی حرفه‌ای باید بتواند یک تیم را سرپرستی کند. گاهی ارتباطات، گسترده‌تر شده و باید بتواند در نقش یک مدیر اجرایی قدرتمند با دانش مالی در سطح شرکت فعالیت کند. داشتن روابط عمومی یک طرف قضیه است و توانایی در ایجاد انگیزه، موضوعی دیگر است. اجرای درست استراتژی‌ها و سیاست‌های شرکت، باید همراه با دانش پایه مالی در تمام کارکنان باشد و همین موضوع می‌تواند یک مدیر مالی را در ایجاد انگیزه در بین کارکنان همراهی کند .

علاوه بر آن یک مدیر مالی ، می‌تواند آینده کارشنا سان حسابداری را ترسیم کند . چنان چه یک مدیر مالی فردی با دانش و تجربه بالا باشد که در کنار آن بتواند ابعاد رفتاری و شخصیتی را رشد دهد ؛ میتواند به عنوان یک رول مدل نقش ایفا کند .

صداقت و شفافیت برای کارکنان بسیار حیاتی است . اینکه بدانند دقیقا از آن‌ها چه انتظاری دارید و شما از توانایی‌ها و دست آوردهای آنها مطلع هستید ، در این شرایط یک تیم باانگیزه و متعهد در اختیاردارید که از کار کردن برای شما خوشحال هستند . توجه داشته باشید که این شرایط، نیمی از برد در جنگ رقابت محسوب می‌شود . همانطور که گفته شد یک “مدیر حسابداری” مدام در حال نوشتن ایمیل و گزارش است و مباحثی را ارائه می‌دهد و با دیگر کارمندان در تمام سطوح شرکت در ارتباط است .ویژگی های مدیر مالی

ویژگی های مدیر مالی

“کاندیدای مناسب باید قادر به صحبت موثر باشد و به آسانی بتواند در جمع صحبت کند. مهارت‌های بالا همیشه به طور یکجا در یک فرد وجود ندارد؛ اما پیدا کردن چنین فردی غیر ممکن نیست. برای یافتن یک مدیر حسابداری زمان را از دست ندهید.  “

ویژگی هایی وجود دارند که باعث می شوند شخص تعاملات خوبی با دیگران داشته باشد و وی را تبدیل به یک “مدیر موفق” کند که دیگران از پیروی کردن از او رضایت داشته باشند. در زیر به برخی از مهم ترین این مهارت ها اشاره شده است :

“صداقت” :  یک مدیر با صداقت بهتر می تواند با پرسنل ارتباط بر قرار نماید، از حق کارمندانش دفاع کند ، از قوانین سرپیچی نکند و به وعده های خود پایبند باشد.

“خود انگیزی ” : توانایی انگیزه دادن به خود و سایرین ، یکی از ویژگی هایی است که برای هر مدیری لازم می باشد .

“خوش بینی ” : با توجه به نامعلوم بودن آینده و چشم به راه بودن برای اتفاقات ، صاحبان کسب و کار با استرس مواجه هستند . لذا داشتن یک نگرش خوشبینانه به مدیران امکان افزایش توان و انگیزه را در پرسنل بیشتر می کند و انجام کارها را برای آنها لذت بخش می نماید .

“قابل اعتماد ” : قابل اعتمادبودن ،یکی از ضروری ترین مشخصه های یک مدیر موفق است بنابر این اگر کارمندان نتوانند به مدیر خود اعتماد کنند ، قدرت مدیر نادیده گرفته می شود و نمی تواند به وظایف خود به خوبی عمل کند.

دیدگاه لینوس توروالدز : “راستش را بخواهید ، این اعتماد افراد است که به شما قدرت زیادی می‌ دهد . جلب اعتماد دیگران قدرتمندتر از تمام تکنیک‌ های مدیریتی است .”

“اعتماد به‌ نفس” :  یک مدیر موفق و با تجربه تصمیمات درست و منطقی خود را بر پایه اعتماد به نفس میگیرد . این اعتماد به نفس و اخذ تصمیمات درست باعث میگردد که پرسنل وی نیزدارای اعتماد به نفس باشند وبه کاری که انجام میدهند ایمان داشته باشند .

” انعطاف پذیری” : در برخی مواقع لازم است که درمورد تصمیمات گرفته شده ویا روند سازمان ، تجدید نظر انجام شود. اگر مدیر سازمانی از قدرت انعطاف پذیری محروم باشد ، باعث میشود که با پیش بردن روند های اشتباه یا ناقص ، ضرر های جبران ناپذیری به سازمان واردگردد و باعث شکست مدیرگردد.

“آرامش ” : حفظ آرامش مدیر در رویا رویی با سختیهاومشکلات ، یکی از ارکان مهم برای مدیران میباشد زیرا باعث ثبات عمل پرسنل و نیروی کار شده و از متشنج شدن شرایط و جو جلوگیری میکند .

“دانش صنعت”:  داشتن هوش تجاری یا کسب وکار یکی از ارکان مهم برای یک مدیر موفق می باشد. با این که نیاز نیست میزان هوش یک مدیر در حد هوش یک معامله‌ گر حرفه ‌ای باشد، اما آشنایی با اصول وروال کسب ‌و‌ کار و همچنین آگاهی داشتن از صنعت مورد نظر و درک آن صنعت برای موفقیت در نحوه مدیریت وی مهم و ضروری به شمار می رود.

آشنایی با زمان واگذاری:

یک مدیر موفق می داند که انجام برخی ازکارهارا باید به دیگران واگذارنماید تا بتواند سایر وظایف خود را انجام دهد و با کمبود زمان و انرژی مواجه نشود . برای واگذار کردن این وظایف، لازم است شخصی انتخاب گردد که در این زمینه مهارت و تجربه لازم را داشته باشدتابتواند از پس آن به خوبی برآید.

دیدگاه تئودور روزولت در این باره :

“مدیران موفق کسانی هستند که از درک کافی برخوردارند و می‌ دانند چه کسانی را برای انجام خواسته‌ هایشان انتخاب کنند، همچنین از خویشتن‌ داری کافی برخودارند و در کاری که به دیگری واگذار کرده‌ اند، دخالت نمی‌ کنند.”

رویکرد سازمانی :

برای موفقیت در مدیریت، لازم است مدیر مربوطه رویکردسازمانی را به خوبی بشناسد و از آن برای پیشبرد اهداف سازمان استفاده نماید. بنابراین بایستی یک مدیر موفق توانایی انجام کارها به نحو احسن داشته باشد.

 • بررسی روند پیشرفت پروژه ها
 • تحت نظر داشتن کارمندان و انجام وظایفشان
 • رسیدگی به تمام امور مربوط به کسب و کار

“مدیریت مقدماتی مالی : مسائل مالی در هر سازمانی بسیار مهم و لازم توجه می باشد که یک مدیر موفق ملزم است که حداقل با مقدمات آن آشنایی داشته باشد و بتواند مدیرت مالی پروژه ها را به درستی انجام دهد .”

“سلسله‌ مراتب کاری : برای هر کسب و کار سلسله مراتبی وجود دارد که باید از آنها پیروی گردد. مدیر خوب به مدیری گفته می شود که این سلسله مراتب را شناسایی نموده و با درک آنها بتواند مراحل را برنامه ریزی و ابلاغ نماید.”

“مفاهیم حقوقی : یکی از ارکان مهم و مورد توجه در کسب و کارها، آشنایی با مسائل حقوقی مورد نیاز کسب و کار می باشد که یک مدیر موفق باید به آنها آشنایی داشته باشد . “

 برخی از این مسائل در زیر ذکر شده اند :

 • روش های صحیح استخدام و اخراج
 • سایر مسائل مربوط به حیطه کاری مورد نظر
 • مفاهیم حقوقی آزار و اذیت جنسی در محیط کار
 • محرمانه بودن اطلاعات

ارتباطات نوشتاری : نحوه نگارش و املای افراد باعث ایجاد تمایز می شود و این موضوع باعث می گردد که اشخاص بتوانند با دیگران ارتباط درستی برقرار نمایند. استفاده از علائم نگارشی و دستوری به صورت حرفه ای باعث تمایز مدیران با سایرین می شود. نحوه ارتباط نگارشی می تواند به صورت های زیر انجام گردد.

 • ارسال ایمیل
 • پیام رسان های جمعی
 • ارسال نامه و درخواست
 • و سایر راه های ارتباطی با دیگران

دیدگاه باب نلسون در این باره : “میزان انگیزه یک کارمند نتیجه مجموع تعاملاتی است که با مدیر خود دارد.”

سخنرانی : سخنرانی شامل مواردی همچون اعلام خبرها به صورت رسمی، بیان ایده ها و برنامه های سازمان و سایر صحبت های جمعی می شود که توانایی انجام آن، یکی از ویژگی های مهم برای یک مدیر موفق به شمار می رود.

بازخوردهای سازنده و اعلام آنها به دیگران، یکی دیگر از ویژگی های مهم مدیران موفق به شمار می رود که وینستون چرچیل در این رابطه می گوید : “بازخورد شاید خوشایند نباشد، اما ضروری است. عملکرد بازخورد مانند احساس درد در بدن انسان است و توجه ما را به محل درد معطوف می کند.”

گوش دادن فعال : شنونده خوب بودن یکی از ارکان بسیار ضروری است که یک مدیر موفق با داشتن این هنر می تواند اعتماد و رضایت کارمندان خود را جلب نماید و در موفقیت خود و سازمان گام موثری بردارد.

همکاری : همکاری با پرسنل سازمان و ادغام ایده های آنها با یکدیگر، لازمه اجرا و پیش بردن کار ها و اهداف هر سازمان می باشد که در این خصوص بایستی مدیر سازمان، جو همکاری را به درستی مدیریت نماید.

قاطعیت : قاطع بودن در اجرای دستور العمل ها و کارهایی که باید انجام شوند، لازمه اجرای هر کاری است. لی آیاکوکا می گوید : “اگر بخواهم در یک کلمه، ویژگی ‌های یک مدیر موفق را خلاصه کنم، می گویم: قاطعیت.”

خدمات مشتری : هر کسب و کاری، دارای مشتریان مخصوصی می باشد که سازمان ها باید برای ارائه خدمات خود به آنها، این ویژگی ها را ر نظر بگیرند. یکی از این ویژگی ها، ایجاد ارتباط درست با مشتریان می باشد .

ارزش قائل شدن برای دیگران : اگر کارمندان سازمان، احساس با ارزش بودن کنند، وظایف خود را به خوبی انجام می دهند و نسبت به سازمان وفادار خواهند بود. مدیر موفق به کسی می گویند که به اعمال کارمندان خود مهر تایید می زند و باعث می گردد نیروی کار، احساس مفید بودن داشته باشند .

قدرت کار تیمی : تحقیقات ثابت کرده اند که امروزه کار تیمی بسیار بهتر از کار های انفرادی پیش می رود. یک مدیر موفق باید بتواند در یک تیم عضو شود و به خوبی از عهده وظایف خود برآید.

احترام : با توجه به این امر که احترام یک رفتار متقابل می باشد، اگر یک مدیر انتظار رفتار محترمانه از دیگران دارد، باید خود نیز به دیگران احترام بگذارد و به خوبی رفتار کند .

از دیگر ویژگی های مهم مدیر مالی موفق :

 • داشتن طرح عملیاتی
 • پس ‌انداز کردن ده درصد از درآمد
 • به حداقل رساندن بدهی
 • تعیین اهداف مالی بلند مدت و کوتاه‌ مدت
 • داشتن استراتژی در خرج ‌کردن
 • آگاهی از تمام هزینه ها
 • توصیه‌ گرفتن از متخصصین مدیریت مالی
 • در تعامل بودن با مدیران مالی موفق
 • یادگیری مداوم استراتژی ‌های مالی جدید