سهام چیست ؟

سهام چیست ؟ و چه مزایایی دارد ؟

سهام چیست ؟سهام به عنوان حقوق صاحبان سهام شناخته میشود ( امنیتی است که نشان دهنده مالکیت کسری از یک شرکت است ) . این به صاحب سهام حق می دهد بخشی از دارایی های شرکت و سود برابر با میزان سهام آنها را دارا باشد . واحدهای سهام “سهام” نامیده می شوند .خدمات مالی و حسابداری

سهام بطور عمده در بورس اوراق بهادار خریداری و فروخته می شود ، گرچه می تواند فروش خصوصی نیز داشته باشد و پایه و اساس بسیاری از اوراق بهادار سرمایه گذاران منفرد است . این معاملات باید مطابق مقررات دولت باشد که به منظور محافظت از سرمایه گذاران در برابر اقدامات کلاهبرداری است . از نظر تاریخی ، آنها بیش از سایر سرمایه گذاری ها در طولانی مدت فراتر رفته اند . این سرمایه گذاری ها را می توان از اکثر واسطه های سهام آنلاین خریداری کرد . سرمایه گذاری سهام تفاوت زیادی با سرمایه گذاری در املاک و مستغلات دارد .شرکت حسابداری

پیشگویی های کلیدی

سهام نوعی امنیت است که نشان می دهد دارنده مالکیت متناسب در شرکت صادر کننده دارد . شرکت ها برای جمع آوری بودجه برای فعالیت مشاغل خود سهام (فروش) صادر می کنند . دو نوع اصلی سهام وجود دارد : مشترک و ترجیحی . سهام بطور عمده در بورس اوراق بهادار خریداری و فروخته می شود ، هر چند که می توان فروش خصوصی نیز داشت و پایه و اساس تقریباً هر سبد خرید است . از نظر تاریخی ، آنها بیش از سایر سرمایه گذاری ها در طولانی مدت فراتر رفته اند .فرسان

درک سهام

شرکت ها برای جمع آوری بودجه برای فعالیت مشاغل خود سهام صادر می کنند (میفروشند) . دارنده سهام (سهامدار) هم اکنون قطعه ای از شرکت را خریداری کرده است و بسته به نوع سهام در اختیار گرفته شده ، ممکن است مطالبه ای برای بخشی از دارایی و سود خود داشته باشد. به عبارت دیگر ، اکنون سهامدار مالک شرکت صادر کننده است . مالکیت با تعداد سهامی که یک شخص نسبت به تعداد سهام برجسته در اختیار دارد تعیین می شود . به عنوان مثال ، اگر یک شرکت دارای 1000 سهام دارائی و یک نفر 100 سهام داشته باشد ، آن شخص صاحب مالکیت بوده و تقاضای 10٪ از دارایی و سود شرکت را دارد .

دارندگان بورس سهام صادر شده توسط شرکت ها را دارند . اما شرکت ها نوع خاصی از سازمان هستند زیرا قانون با آنها به عنوان اشخاص حقوقی رفتار می کند . به عبارت دیگر ، شرکت ها مالیات می دهند ، می توانند وام بگیرند ، می توانند اموال خود را داشته باشند ، می توانند شکایت کنند و غیره… داشته باشند . تصور اینکه یک شرکت “شخص” است به معنای این است که شرکت دارای دارایی های خود است . یک دفتر شرکتی مملو از صندلی ها و جداول متعلق به شرکت است و نه به سهامداران .

این تمایز بسیار مهم است زیرا مالکیت شرکت به طور قانونی از دارایی سهامداران جدا می شود ، که مسئولیت هم شرکت و هم سهامدار را محدود می کند . اگر شرکت ورشکسته شود ، یک قاضی ممکن است تمام دارایی های فروخته شده خود را سفارش دهد . اما دارایی های شخصی شما در معرض خطر نیست . دادگاه حتی نمی تواند شما را مجبور به فروش سهام خود کند ، اگرچه ارزش سهام شما به شدت کاهش یافته است . به همین ترتیب ، اگر یک سهامدار عمده ورشکسته شود ، نمی تواند دارایی های شرکت را به منظور بازپرداخت طلبکاران خود بفروشد .خدمات حقوقی

سهامداران واقعاً سهام خود را دارند یا سهام صادر شده توسط شرکت است . و شرکت دارای دارایی هایی است که یک بنگاه در اختیار دارد . بنابراین اگر مالک 33٪ سهام یک شرکت هستید ، ادعا می کنید که مالک یک سوم آن شرکت هستید ، اشتباه است. در عوض ، صحیح است که بگوییم که شما 100٪ سهام یک سوم سهام شرکت را در اختیار دارید. سهامداران نمی توانند طبق یک شرکت یا دارایی های آن ، آنطور که می خواهند انجام دهند. سهامدار نمی تواند با یک صندلی بیرون برود زیرا صندلی متعلق به شرکت است ، نه سهامدار . این امر به عنوان “تفکیک مالکیت و کنترل” شناخته می شود .

سهام چیست ؟

مالکیت سهام حق رأی دادن در جلسات سهامداران را می دهد ، در صورت توزیع و توزیع آنها سود سهام (که سود شرکت است) دریافت کنید و این حق را به شما می دهد که سهام خود را به شخص دیگری بفروشید .

اگر شما صاحب اکثریت سهام باشید ، قدرت رأی گیری شما افزایش می یابد به گونه ای که می توانید با تعیین هیئت مدیره آن ، مستقیماً جهت هدایت یک شرکت را کنترل کنید . این امر هنگامی آشکار می شود که یک شرکت دیگر اقدام به خرید نکند . شرکت خریدار دنبال خرید ساختمان ، صندلی ها ، کارمندان نمی رود . همه سهام را خریداری می کند. هیئت مدیره مسئولیت افزایش ارزش شرکت را بر عهده دارد و غالباً با استخدام مدیران حرفه ای یا مأمورانی مانند مدیرعامل این کار را انجام می دهد .

برای اکثر سهامداران عادی ، ناتوانی در مدیریت شرکت چنین کار بزرگی نیست . اهمیت سهامدار بودن در این است که شما حق دارید بخشی از سود شرکت را دریافت کنید ، که ، همانطور که خواهیم دید ، پایه و اساس ارزش سهام است . هرچه سهام بیشتری داشته باشید ، سهم سود شما بیشتر می شود . با این وجود بسیاری ازسهامداران سود سهام را پرداخت نمی کنند و در عوض سود خود را دوباره به رشد شرکت باز می گردانند . این درامدهای حفظ شده ، با این حال ، هنوز هم در ارزش سهام وجود دارد .

مشترک در مقابل سهام ترجیحی

دو نوع اصلی سهام وجود دارد : مشترک و ترجیحی . سهام عادی معمولاً به صاحب حق می دهد که در جلسات سهامداران رأی دهد و سود سهام خود را که توسط شرکت پرداخت می شود دریافت کند . سهامداران ترجیحی عموماً از حق رای برخوردار نیستند ، اگرچه ادعای بالاتری نسبت به دارایی و درآمد نسبت به سهامداران عادی دارند. به عنوان مثال ، صاحبان سهام ترجیحی (مانند لری پیج) سود سهام خود را قبل از سهامداران مشترک دریافت می کنند و در صورت ورشکستگی یک شرکت و انحلال اولویت دارند .

اولین سهام مشترکی که تاکنون صادر شده توسط شرکت هلند شرقی هند در سال 1602 بود .

شرکت ها می توانند هر زمان که نیاز به جمع آوری پول اضافی داشته باشند ، سهام جدیدی را صادر کنند . این روند مالکیت و حقوق سهامداران موجود را رقیق می کند (مشروط بر اینکه آنها هیچ یک از پیشنهادهای جدید را خریداری نکنند) . شرکتها همچنین می توانند در خرید سهام مشارکت داشته باشند که سهامداران موجود را به نفع خود بخواهد زیرا باعث می شود سهام آنها از ارزش خودداری کنند .سهام چیست ؟

سهام ها توسط شرکت ها برای افزایش سرمایه ، پرداخت و یا سهم صادر می شوند تا بتوانند مشاغل خود را توسعه داده و یا پروژه های جدیدی را توسعه دهند . تفاوت های مهم بین اینکه کسی در هنگام صدور آنها (در بازار اولیه) یا از سهامدار دیگری (در بازار ثانویه) سهام مستقیم از شرکت خریداری می کند وجود دارد . وقتی شرکت سهامی صادر می کند ، در واقع در ازای پول این کار را می کند .

اوراق قرضه اساساً از چند جهت با سهام متفاوت است . اول ، صاحبان اوراق قرضه طلبکار شرکت هستند و حق بازپرداخت و همچنین بازپرداخت اصلی را دارند . در صورت ورشکستگی ، طلبکاران نسبت به سایر ذینفعان اولویت قانونی دارند و درصورتی که شرکتی مجبور به فروش دارایی ها برای بازپرداخت آنها شود ، اول از همه ساخته می شود . از طرف دیگر سهامداران در ردیف آخر قرار دارند و غالباً در صورت ورشکستگی چیزی یا پولی دریافت نمی کنند . این بدان معنی است که سهام ذاتاً سرمایه گذاری های ریسکی است .

گواهی سهام چیست؟

گواهی سهام یک مقاله فیزیکیه که نشان دهنده مالکیت سهامدار در یک شرکت است . گواهی های سهام شامل اطلاعاتی از قبیل تعداد سهام متعلق به آن ، تاریخ خرید ، شماره شناسایی ، معمولاً مهر شرکت و امضاها است .

گواهینامه ها معمولاً کمی بزرگتر از یک کاغذ معمولی هستند و بیشتر آنها دارای طرح های پیچیده ای برای جلوگیری از تکثیر تقلب و جعل هستند که این مسئله برای بیشتر تاریخ پیش از اینترنت برای سرمایه گذاری در سهام شرکت ها مشکلی ایجاد کرده بود .

اولین گواهی سهام در سال 1606 توسط شرکت هلند شرقی هند صادر شد . ارزش 150 گلدان هلندی را داشت. شرکت والت دیزنی یکی از آخرین گواهی نامه های سهام کاغذ را از یک شرکت بزرگ در سال 2013 صادر کرد. سهام چیست ؟

درک گواهینامه های سهام

سهام پایه و اساس تقریباً هر سبد سهام است و آنها نمایانگر مالکیت جزئی در یک شرکت هستند . معمولاً سوابق مالکیت به صورت الکترونیکی نگهداری می شوند ، اما می توانید نسخه کاغذی را درخواست کنید .

هر گواهینامه به عنوان یک طرح استاندارد شروع می شود که ممکن است در طول سالها تغییر کند ، سپس تاریخ ، شماره شناسایی و سایر اطلاعات اضافه می شوند . بیشتر امضاهای مدیران روی گواهی چاپ می شود ، اما برخی با قلم امضا می شوند .

امروزه اوراق بهادار تقریباً بصورت انحصاری بصورت الکترونیکی با استفاده از فرایندی که به عنوان فرم ورود به کتاب شناخته می شود ، ثبت می شوند. روش های الکترونیکی نیاز به صدور گواهی نامه های کاغذی را برای نشان دادن مالکیت از بین می برد . مالکیت اوراق بهادار هرگز با ارز مبادله نمی شود . در عوض ، مدخل حسابداری صرفاً در کتابهای مؤسسات مالی تجاری که در آن سرمایه گذاران حساب ها را حفظ می کنند تغییر یافته است . این مزایای هر سیستم ضبط الکترونیکی مدرن را ارائه می دهد . سهام چیست ؟

گواهی های سهام قبل از نگه داشتن سوابق الکترونیکی

قبل از در دسترس بودن سوابق الکترونیکی ، گواهی های سهام یک نوع کار منحصر به فرد در نوع خود بودند . دریافت گواهی سهام آراسته به طرح های فانتزی ، حکاکی های زینتی و نزدیک شدن به آثار هنری به خودی خود بسیار عادی بود .

به عنوان مثال ، شرکت دیزنی گواهی های سهام خود را به صورت تصاویر تمام رنگی از شخصیت های محبوب خود طراحی می کند . به نوبه خود ، والدین غالباً گواهی می گیرند و در اتاق کودک آویزان می شوند ، زیرا شواهدی برای اثبات یک روز بارانی در کار است . به یک معنا ، طرح های پیچیده موجود در بسیاری از گواهینامه های سهام قبلی شامل آنچه امروزه با نام تجاری شناخته می شود ، بود .

شما ممکن است تولید مثل گواهی سهام قدیمی را که امروز در دفتر مشاور محلی مالی شما آویزان است ، بیابید. این نشانگر رویکرد و تعهد طولانی مدت آنها به مباشرت مسئول سرمایه است .

بازار سهام بخش مهمی از اقتصاد یک کشور است . بورس اوراق بهادار نقش مهمی در رشد صنعت و تجارت کشور دارد که سرانجام بر اقتصاد کشور تأثیر می گذارد . به همین دلیل است که دولت ، صنعت و حتی بانکهای مرکزی کشور مراقب وقایع بورس کالا هستند . بازار سهام هم از نظر صنعت و هم از نظر دیدگاه سرمایه گذار دارای اهمیت بسیار است .

هر زمان که یک شرکت بخواهد برای گسترش بیشتر یا تسویه یک مشاغل جدید سرمایه گذاری کند ، باید یا وام را از یک سازمان مالی گرفته یا مجبور شود سهام خود را از طریق بورس صادر کند . در حقیقت ، بورس منبع اصلی هر شرکتی برای جمع آوری بودجه برای گسترش مشاغل است . اگر شرکتی بخواهد سرمایه خود را برای کسب و کار جمع کند ، می تواند سهام شرکت را که اساساً جزئی از مالکیت شرکت است ، صادر کند . سهام چیست ؟

برای انتشار سهام برای سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در سهام ، یک شرکت نیاز دارد تا در بورس اوراق بهادار لیست شود و از طریق بازار اولیه بورس اوراق بهادار بتوانند سهام را منتشر کرده و وجوه مورد نیاز تجارت را بدست آورند . مقررات خاصی برای ثبت نام در بورس کالا وجود دارد و آنها برای صدور سهام و مراجعه به عموم مردم باید برخی از معیارها را رعایت کنند . بورس اوراق بهادار در درجه اول مکانی است که این شرکت ها برای صدور سهام و جمع آوری صندوق در لیست قرار می گیرند .

در صورت وجود یک شرکت دولتی که قبلاً ذکر شده است ، آنها برای جمع آوری وجوه بیشتر برای گسترش مشاغل ، سهام بیشتری را به بازار صادر می کنند . برای شرکت هایی که برای اولین بار در معرض دید عموم قرار می گیرند ، آنها باید با ارائه اولیه عمومی یا IPO شروع کنند . در هر دو مورد ، این شرکت ها مجبورند از بورس سهام بگذرند .

این عملکرد اصلی بورس است و بنابراین آنها مهمترین نقش را در حمایت از رشد صنعت و تجارت در کشور ایفا می کنند . به همین دلیل است که افزایش بورس اوراق بهادار نشانه توسعه بخش صنعتی و اقتصاد رو به رشد کشور است . سهام چیست ؟

البته این فقط کارکرد اصلی بورس و فقط نیمی از نقشی است که بورس بازی می کند . کارکرد ثانویه بورس این است که بازار نقش یک بستر مشترک را برای خریداران و فروشندگان این سهام که در بورس اوراق بهادار قرار دارند ، ایفا می کند . این بازار ثانویه بورس است که در آن سرمایه گذاران خرده فروشی و سرمایه گذاران نهادی ، سهام را خریداری و می فروشند . در واقع این معامله گران بورس هستند که با سرمایه گذاری در سهام ، وجوه مربوط به مشاغل را جمع می کنند.

 

برای سرمایه گذاری در سهام یا تجارت سهام ، سرمایه گذاران مجبور هستند از طریق کارگزاران بورس کالا اقدام کنند . کارگزاران در واقع سفارشات خرید و فروش سرمایه گذاران را انجام می دهند و معاملات را برای زنده نگه داشتن معاملات سهام تسویه می کنند . کارگزاران اساساً به عنوان یک مرد میانسال بین خریداران و فروشندگان عمل می کنند . هنگامی که خریدار سفارش خرید را در بورس سهام قرار می دهد کارگزاران فروشنده سهام را می یابند و بدین ترتیب معاملات بسته می شود . همه اینها در بورس کالا اتفاق می افتد و این تقاضا و عرضه سهام یک شرکت است که قیمت سهام آن شرکت خاص را تعیین می کند . سهام چیست ؟

بنابراین بورس اوراق بهادار نه تنها بودجه مورد نیاز خود را برای رونق تجارت فراهم می کند بلکه مکان مشترکی را برای تجارت سهام فراهم می کند . این بورس است که برخلاف سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ، سهام را به دارایی نقدی تبدیل می کند . این بورس اوراق بهادار است که باعث می شود سهام در هر نقطه از زمان به فروش برسد و سرمایه گذاری را به همراه سود پس انداز کند . این باعث می شود سهام بسیار از طبیعت بیشتر نقدینگی شود و از این طریق سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در بورس سهام جذب کند.

بازار سهام چیست؟

بورس اوراق بهادار به بازارهای عمومی اطلاق می شود که برای صدور ، خرید و فروش سهام که در بورس کالا یا فرابورس تجارت می کنند وجود دارد . سهام نیز ، نشان دهنده مالکیت کسری در یک شرکت است و بازار سهام جایی است که سرمایه گذاران می توانند مالکیت چنین دارایی های قابل سرمایه گذاری را بخرند و بفروشند. بورس اوراق بهادار با کارآیی برای توسعه اقتصادی بسیار مهم و حیاتی تلقی می شود ، زیرا این امکان را به شرکت ها می دهد تا سریعاً به سرمایه از مردم دسترسی پیدا کنند .

اهداف بازار سهام – سرمایه و درآمد سرمایه گذاری

بورس اوراق بهادار به دو هدف بسیار مهم خدمت می کند . مورد اول تأمین سرمایه برای شرکتهایی است که می توانند از آنها برای تأمین اعتبار و گسترش مشاغل خود استفاده کنند . اگر شرکتی یک میلیون سهم از سهام خود را که در ابتدا با 10 دلار سهم به فروش می رسد ، صادر کند ، آنگاه 10 میلیون دلار سرمایه در اختیار شرکت قرار می دهد که بتواند برای رشد تجارت خود استفاده کند. این شرکت با ارائه سهام به جای وام گرفتن سرمایه مورد نیاز برای گسترش ، از تحمل بدهی و پرداخت عوارض مربوط به آن بدهی خودداری می کند .

 

هدف ثانویه که بورس در خدمت آنهاست این است که به سرمایه گذاران به کسانی که سهام خریداری می کنند فرصت سهیم شدن در سود شرکتهای دارای معامله عمومیرا میدهد . سرمایه گذاران می توانند از یکی از دو روش از خرید سهام سود ببرند . برخی از سهام سود سهام عادی را پرداخت می کنند (مبلغ معینی از هر سهم از سهام کسی که مالک آن است). راه دیگری که سرمایه گذاران می توانند از خرید سهام سود کسب کنند ، فروش سهام خود برای سود است در صورت افزایش قیمت سهام از قیمت خریدشان. به عنوان مثال ، اگر یک سرمایه گذار سهام یک شرکت را با 10 دلار بخرد و قیمت سهام متعاقباً به 15 دلار در هر سهم افزایش یابد ، سرمایه گذار می تواند با فروش سهام خود سود 50٪ از سرمایه گذاری خود را بدست آورد .

روزهای اولیه معامله سرمایه گذاری

در طول دهه 1600 ، دولت انگلیس ، فرانسه و هلند منشورهایی را برای تعدادی از شرکتهایی که شامل هند شرقی به این نام بودند ، تهیه کردند. کالاهایی که از شرق به آنجا برگردانده شده اند از طریق دریا حمل و نقل می شوند که شامل سفرهای خطرناکی است که اغلب توسط طوفان های شدید و دزدان دریایی تهدید می شوند . برای کاهش این خطرات ، صاحبان کشتی مرتباً از سرمایه گذاران می خواستند وثیقه تأمین مالی برای یک سفر را به دست آورند. در عوض ، سرمایه گذاران بخشی از بازده پولی را دریافت می کردند که در صورت موفقیت آمیز بودن کشتی ، بارگیری از کالاهایی برای فروش ، دریافت کردند. اینها اولین نمونه از شرکتهای با مسئولیت محدود (LLC) هستند ، و بسیاری از آنها فقط برای مدت یک سفر به اندازه کافی طولانی برگزار می شدند. سهام چیست ؟

شرکت هند شرقی

تشکیل شرکت هند شرقی در لندن سرانجام به الگوی سرمایه گذاری جدید منجر شد ، زیرا شرکت های وارد کننده سهام هایی را ارائه دادند که اساساً نمایانگر کسری از مالکیت در این شرکت بود و به همین دلیل بازده سرمایه گذاری را به سرمایه گذاران ارائه می داد که از درآمد حاصل از کلیه سفرهای یک شرکت با بودجه ، به جای فقط در یک سفر واحد . مدل جدید کسب و کار این امکان را برای شرکت ها فراهم کرده است که بخواهند سرمایه گذاری بیشتری را برای هر سهم انجام دهند و این امکان را برای آنها فراهم می کند که به راحتی اندازه ناوگان های حمل و نقل خود را افزایش دهند . سرمایه گذاری در چنین شرکت هایی که غالباً از طریق منشورهای صادر شده از حقوقی در برابر رقابت محافظت می شدند ، به دلیل این واقعیت که سرمایه گذاران می توانند به طور بالقوه سودهای کلانی را روی سرمایه گذاری خود تحقق بخشند ، بسیار رایج شد .

 

سهام اول و صرافی اول

سهام شرکت بر روی کاغذ صادر شد و به سرمایه گذاران این امکان را می داد که سهام خود را با سایر سرمایه گذاران معامله کنند ، اما مبادلات تنظیم شده تا زمان تشکیل بورس اوراق بهادار لندن (LSE) در سال 1773 وجود نداشت .

معاملات بورس مدرن – چهره متغیر بورس های جهانی

NYSE بیش از دو قرن شاهد رقابت داخلی بود و رشد آن در درجه اول توسط یک اقتصاد رو به رشد آمریکایی دامن زده شد . LSE به تسلط بر بازار اروپا برای تجارت سهام ادامه داد ، اما NYSE به تعداد زیادی از شرکت های بزرگ در حال گسترش تبدیل شد . سرانجام سایر کشورهای بزرگ ، مانند فرانسه و آلمان ، بورس سهام خود را توسعه دادند ، هرچند که اینها اغلب به عنوان پله های سنگین برای شرکت هایی که در لیست خرید با LSE یا NYSE قرار داشتند ، مشاهده می شدند .سهام چیست ؟

اواخر قرن بیستم شاهد گسترش معاملات سهام در بسیاری از بورس های دیگر از جمله NASDAQ بود که به خانه مورد علاقه شرکتهای فناوری در حال رشد تبدیل شد و در دوره رونق بخش فناوری دهه 1980 و 1990 اهمیت بیشتری پیدا کرد . NASDAQ به عنوان اولین مبادله ای که بین شبکه های رایانه ای که معاملات الکترونیکی را انجام می داد ، ظاهر شد . تجارت الکترونیکی کل فرایند معاملات را با صرفه تر انجام داد . علاوه بر ظهور NASDAQ ، NYSE با رقابت فزاینده ای از بورس اوراق بهادار در استرالیا و هنگ کنگ ، مرکز مالی آسیا روبرو شد .

سهام فرابورس

برخی از سهام بصورت فرابورس (OTC) معامله می شوند ، جایی که خریداران و فروشندگان سهام معمولاً از طریق یک فروشنده یا “سازنده بازار” که بطور خاص با سهام معاملات می کند ، تجارت می کنند . سهام فرابورس اوراق بهادار است که برای لیست در بورس کالا ، حداقل قیمت یا سایر الزامات را برآورده نمی کند .سهام چیست ؟

سهام فرابورس مشمول همان مقررات گزارش دهی عمومی به عنوان سهام ذکر شده در بورس نمی باشد ، بنابراین برای سرمایه گذاران به راحتی نمی توان اطلاعات قابل اعتماد را در مورد شرکتهای صادرکننده این سهام بدست آورد . سهام موجود در بازار فرابورس معمولاً بسیار نازک تر از سهام معامله شده با ارز مبادله می شود ، به این معنی که سرمایه گذاران اغلب باید با توزیع گسترده بین پیشنهاد و معاملات قیمت OTC سر و کار داشته باشند . در مقابل ، سهام مبادله ای با ارز بسیار گسترده تر و دارای گسترش قیمت پیشنهادی درخواست بسیار اندک است .