حق سنوات و پایه سنوات چیست ؟

حق سنوات و پایه سنوات چیست  و چه مزایایی دارد ؟

حق سنوات و پایه سنوات چیست ؟ “تمامی کارگران چه در جامعه و کشور ما و چه در جوامع و کشورهای پیشرفته همیشه با مشکلات بسیاری روبه رو بوده‌اند . در کشور ما به کمک پایه سنوات میزان کمبود حقوق کارگران تا حدودی جبران می‌شود و باعث تقویت روحیه کارگران می‌شود . البته موارد بسیار دیگری مانند حق اولاد، حق مسکن و حق خوار و بار نیز هستند که در جهت راحت کردن زندگی کارگران در نظر گرفته شده‌اند تا این قشر زحمت کش از امکانات بیشتری برای زندگی آسان برخوردار باشند . “خدمات مالی و حسابداری

طبق ماده 21 قانون کار؛ سنوات، مزایای پایان کار، حق سنوات و یا مزایای پایان خدمت، مبلغی معادل یک ماه آخرین حقوق دریافتی کارگران است که کارفرما باید به کارگران خود پرداخت کند. سنوات یا مزایای پایان کار، باید با خاتمه و یا فسخ قرارداد کار، به کارگر پرداخت شود. این مبلغ به افرادی که کمتر از یک سال کارکرد داشته باشند نیز به نسبت مدت کارکردشان تعلق می‌گیرد و باید توسط کارفرما پرداخت شود.شرکت حسابداری

پایه سنوات عبارت است از مبلغی که به صورت ماهیانه یا سالیانه به حداقل حقوق کارگرانی که بیش از یک سال مربوط به کار باشند ، اعطا می‌شود . این مبلغ از طرف شورای عالی کارو به عنوان جبران کمبود حقوق به کارگران با حداقل دستمزد داده می‌شود زیرا از زمان‌های گذشته تا کنون بحث حقوق و دستمزد کارگران همواره داغ بوده و همیشه افرادی نگران این مسئله بودند . در ابتدای سال هفتاد قانون پایه سنوات در مجلس مطرح و بررسی شد. بر طبق این قانون کارگران رسمی و یا غیر رسمی که قرارداد رسمی دارند یا ندارد مشمول قانون پایه سنوات می شوند .فرسان

قبل از سال ۹۲ این شک وجود داشت که پایه سنوات فقط به قرارداد های رسمی تعلق می‌گیرد و یا قراردادهای غیر رسمی نیز حقی از پایه سنوات دارند؟

“طی بخشنامه ای که در سال ۹۲ توسط وزارت کار به کارگاه‌ها و کارخانه‌ ها فرستاده شد کارفرمایان نباید تفاوتی بین این دو گروه قائل شوند و پایه سنوات به هر دو گروه از کارگران تعلق می ‌گیرد.”

تسویه حساب سنوات پایه

“یکی از مسائلی که باعث نگرانی کارگران شده مسئله تسویه حساب آن ‌هاست . در هر دو صورت به کارگران حق سنوات تعلق می گیرد و بر اساس جدولی که وزارت کار منتشر کرده و طبق گروه بندی مشاغل ، کارگران می‌توانند سنوات خود را به شرط سابقه کار یک ساله دریافت کنند .”

حق سنوات به چه کسانی تعلق نمی گیرد؟

“سنوات یا همان حق سنوات یکی از مزایای اجباری است که در هر شرایطی کارفرما باید نسبت به پرداخت آن به کارگر اقدام کند. سنوات با خاتمه کار و یا فسخ قرارداد کار به کارگر پرداخت می شود و این حق حتی به افرادی که کمتر از یک سال کارکرد داشته باشند نیز به نسبت کارکرد آن ها تعلق می گیرد. صحبت هایی در این مورد وجود دارد که اگر کارگری کار خود را ترک کند سنوات به وی تعلق نمی گیرد؛ در صورتی که اینطور نیست.”

مواردی که در بخشنامه شورای عالی کار در مورد پایه سنوات ذکر شده :

– پایه سنوات شامل دانشجویان و دانش آموزانی که مشاغل تابستانی دارند نمی‌شود

– پایه‌ی سنوات با سنوات خدمت (پاداش پایان کار) متفاوت است و طبق ماده ۲۴ کارفرما موظف است معادل آخرین حقوق کارگر را به عنوان پایان کار به وی بپردازد .

– در سال  ۹۸ میزان پایه‌ی سنوات ۲۳۳۳۳ ریال می ‌باشد که به صورت روزانه به حساب کارگران منظور شده و در پایان سال به آنان تقدیم می‌شود .

– در سال  ۹۹ میزان پایه‌ی سنوات ۵۸۳۳۳ ریال می ‌باشد که به صورت روزانه به حساب کارگران منظور شده و در پایان سال به آنان تقدیم می‌شود.

– تعویض کارفرما ربطی به سنوات ندارد و کارفرمای جدید نیز موظف است سنوات کارگرانی را که یک سال است مشغول به کارند بپردازد .

– به کارگران فصلی نیز با توجه به میزان کارکرد شان سنوات تعلق می‌گیرد و برای محاسبه این میزان سنوات باید به تبصره‌هایی که در این زمینه وجود دارند مراجعه کنید .

– اگر سال ۹۹ چهارمین سال کار یک کارگر باشد علاوه بر پایه سنوات این سال مبلغ سالهای دیگر نیز به حساب وی به صورت تصاعدی منظور می‌شود .خدمات حقوقی

“به طور کلی پایه سنوات بیشتر جنبه انگیزشی برای کارگران دارد و شما با پرداخت به موقع این مبلغ می‌توانید در بهبود کیفیت کار کارگران شریک باشید ؛ یکی دیگر از دلایل پرداخت پایه سنوات ایجاد تمایز در میان کارگران با سابقه و تازه کار می‌باشد .” حق سنوات و پایه سنوات چیست ؟

حق سنوات و پایه سنوات چیست

منظور از حقوق اصلی چیست؟

مواردی هستند که در چندین ماه متوالی ، همراه با حقوق اصلی به کارگر پرداخت می‌شوند ؛ مانند :

 • حق اولاد
 • حق مسکن
 • حق ایاب‌وذهاب
 • فوق‌العاده‌های بدی آب‌وهوا
 • محرومیت از تسهیلات زندگی
 • محل خدمت
 • اشتغال خارج از مرکز
 • مرزی
 • شرایط محیط کار
 • نوبت‌کاری
 • کشیک
 • جذب

منظور از مزایای مستمر و غیر مستمر چیست؟

هر فرد شاغل ممکن است علاوه بر مزدی که به او تعلق می گیرد مبالغی را (نقدی یا غیر نقدی) از کارفرما دریافت کند . این پرداخت ها یا مزایا به دو گروه مستمر و غیرمستمر تقسیم می شوند . پرداخت ها و مزایای مستمر پرداخت هایی هستند که ماهانه به پرسنل اختصاص داده می شود و در حکم حقوقی هم ذکر می شوند مزایای مستمر شامل مزایای نقدی و غیر نقدی می باشد . مزایای غیر مستمر مزایایی هستند که بنا بر مناسبت خاص یا کارکرد خاص ممکن است به پرسنل اختصاص یابد . این مزایا ممکن است در برخی ماه های سال به فرد شاغل تعلق گیرد .

زمان خاتمه قرارداد کار و پرداخت سنوات توسط کارفرما

 • اخراج موجه شخص
 • ازکارافتادگی کلی
 • بازنشستگی
 • پایان کار در قراردادهای معین
 • استعفای کارگر
 • فوت بیمه‌شده
 • فسخ قرارداد مطابق متن قرارداد

تفاوت پایه سنوات با حق سنوات

حق سنوات را به عنوان یک کمک هزینه به میزان پایه حقوق به کارگران می‌دهند و این تنها شامل کارگرانی است که یک سال سابقه کار دارند و یا یکسال از دریافت آخرین پایه سنوات آن‌ها می‌گذرد ، این حق سنوات هم به کارگران رسمی و هم به غیررسمی‌ها تعلق می‌گیرد . اما پایه سنوات به کارگاه‌ هایی که دارای دسته بندی مشاغل هستند تعلق می‌گیرد و این میزان نیز به پایه حقوق کارگرانی که در هر کدام از دسته بندی ‌ها قرار دارند داده می‌شود .

تعریف دیگری برای تفاوت پایه سنوات با حق سنوات

حق سنوات:  به‌عنوان پاداش پایان کار به آن دسته از کارگرانی داده می‌شود که سابقه کاری در کارگاه دارند که اگر کارکرد یک سال باشد معادل همان یک سال و اگر حتی یک ماه باشد ، باید یک دوازدهم آن به فرد پرداخت شود و کارگران برای پرداخت سنوات نیازی نیست یک سال کامل سابقه کاری داشته باشند. “

پایه سنوات :  برای کارگاه‌هایی است که طرح طبقه ‌بندی مشاغل دارند ، در این صورت پایه سنوات به حداقل حقوق آن‌ها اضافه می‌شود .”

 

جدول پایه سنوات روزانه

در ادامه شما جدولی را مشاهده می‌کنید که در سمت چپ آن سال و در سمت راست آن میزان پایه سنوات به ریال نوشته است و هرساله طبق این جدول سنوات کارگران محاسبه می‌گردد :

سال

پایه سنوات روزانه (ریال)

1369

60

1370

60

1371

60

1372

60

1373

60

1374

105

1375

125

1376

125

1377

150

1378

210

1379

380

1380

470

1381

580

1382

710

1383

900

1384

1020

1385

1250

1386

1250

1387

1250

1388

1250

1389

2000

1390

2000

1391

2500

1392

3000

1393

5000

1394

10000

1395

10000

1396

17000

1397

17000

 

برای محاسبه سنوات برای سال ‌هایی غیر از سال اول باید از جدول مزد که توسط سازمان کار ارائه ‌شده است استفاده کنید .

قانون سنوات وزارت کار – مشمولین پرداخت و دریافت سنوات

کلیه کارگاه ‌های که شامل قانون کار هستند وظیفه دارند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد ، به ‌عنوان عیدی و پاداش پرداخت نمایند . مبلغ پرداختی به هرکدام از کارمندان و کارگران نباید از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی بیشتر شود . حالا بد نیست به قانون سنوات وزارت کار و جزئیات قانون پرداخت سنوات بپردازیم .

سنوات خدمت که به آن مزایای پایان کار ، مزایای پایان خدمت ، حق سنوات و سنوات نیز گفته می‎شود ، مبلغی است که با خاتمه یا فسخ قرارداد کار به کارگر تعلق می گیرد . این مبلغ به موجب ماده ۲۱ قانون کار به کارگران با قرارداد غیرموقت یا موقت یا کار معین به عنوان مزایای پایان کار تعلق می‎گیرد و توسط کارفرما پرداخت می‎شود .

کارفرمایان معمولاً در خصوص پرداخت سنوات کارکنان، به یکی از دو روش زیر عمل می‌کنند:

1- تسویه سنوات در زمان قطع همکاری : ” در این روش، کارفرما حق سنوات کارکنان را نزد خود نگاه‌ داشته و در صورت هرگونه قطع همکاری (یا بازنشستگی) ، مبلغ حق سنوات را پرداخت می‌کند .”

2- تسویه سنوات در پایان هر سال : ” در این روش ، کارفرما مبالغ حق سنوات هر سال را معمولاً در پایان سال به همراه عیدی و پاداش ، به حساب کارکنان واریز نموده و به اصطلاح ، با کارکنان تسویه می‌کند . “

میزان سنوات خدمت:

میزان سنوات برای هر یک سال سابقه شخص، معادل یک ماه آخرین مزد ثابت یا مزد مبنای موضوع ماده ۳۶ قانون کار است . به افرادی که کمتر از یک سال کارکرد داشته باشند هم سنوات خدمت به نسبت مدت کارکرد تعلق می گیرد.

سنوات سال ۹۸

پایه سنوات سال 98 مانند سال‌های دیگر، مبلغی است که بر اساس شرایطی، به مزد کارگران قانون کار اضافه می‌شود. پایه سنوات به کارگرانی که بیشتر از یک سال سابقه کار داشته باشند و یا یک سال از آخرین دریافت پایه سنوات آنان در آن کارگاه گذشته باشد تعلق می‌گیرد.

مثلاً برای فردی که از سال 85 با حداقل حقوق دستمزد مشغول به کار بوده، جمع پایه حقوق و پایه سنوات وی در سال 99، حداقل مبلغ روزانه ۶۴۱.۶۹۸ ریال است. همچنین اگر ماه گرد برای دریافت پایه سنوات 99 اتفاق نیفتاده باشد مبلغ روزانه ۲۳.۳۳۳ ریال از مبلغ بالا (۶۴۱.۶۹۸ ریال) تا زمان رسیدن به سالگرد استخدامی باید کسر گردد.

فرمول محاسبه سنوات سال 99 کارگران (سال 98، سال های پیشین و پیش رو)

فرمول محاسبه سنوات کارگران به‌صورت زیر است:

سنوات = تعداد روزهای کارکرد * ۳۶۵ روز / حقوق پایه

لازم به ذکر است که سنوات 98، 97 و سال های پیشین و سال های پیش رو نیز بر اساس همین فرمول محاسبه شده و خواهد شد.

نحوه محاسبه سنوات سال 98 با مثال

کارمندان شرکت‌های غیردولتی درصورتی‌که به مدت 12 ماه در شرکتی مشغول کار بوده‌اند، عیدی و محاسبه سنوات سال 98 آن‌ها به شرح ذیل است:

مبلغ عیدی و پاداش سال 98 معادل 60 روز «حداقل مزد قانونی مصوب» و حداکثر 90 روز «حداقل مزد روزانه مصوب» در همان سال موردنظر است؛ یعنی عیدی که در سال 98 پرداخت می‌شود، نباید از معادل هزینه 90 روز حداقل دستمزد روزانه قانونی در سال جاری بیشتر گردد.

با این حساب، طبق مصوب شورای عالی کار در اسفند ۹۸، حداقل دستمزد روزانه کارکنان مشمول قانون کار برای سال ۹۸ معادل ۵۰۵.۶۲۷ ریال در نظر گرفته شده است و حداقل دستمزد ماهیانه سال ۹۸ برای کارگران ۱۵.۱۶۸.۸۲۲ ریال است.

فرمول محاسبه حداقل عیدی سال ۹۸ به‌صورت زیر است:

حداقل عیدی سال ۹۸ = ۶۰ x حداقل حقوق روزانه

و همچنین برای محاسبهٔ سقف عیدی سال ۹۸ باید از فرمول زیر استفاده کنیم :

حداکثر عیدی سال ۹۸ = ۹۰ x حداقل حقوق روزانه

با این حساب، حداقل عیدی پرداختی برای کارکنانی که یک سال کامل در واحد موردنظر مشغول به کار بوده‌اند ، ۳۰، ۳۳۷، ۶۲۰ ریال و سقف عیدی سال ۹۸ هم ۴۵، ۵۰۶، ۴۳۰ ریال خواهد بود.

“طبق قانون تأمین اجتماعی عیدی و پاداش و حق سنوات شامل بیمه نمی‌شود و بیمه به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد .”

نحوه محاسبه پایه سنوات

محاسبه سنوات بر اساس  جدول ارائه ‌شده و به‌صورت ماهیانه محاسبه می‌شود که در صورت یک ‌ساله بودن سابقه کار از آن استفاده می‌شود ؛ اما در سال‌های پس از تطبیق با توجه به درصدهایی که شورای عالی کار اعلام می‌کند افزایش می‌یابند . در سال ۹۸ میزان سنوات را به‌صورت زیر محاسبه می‌کنند :

تعداد روزهای کاری ماه×23.333) +  حقوق پایه ماهانه اعلام‌شده در سال جاری  )  =حقوق پایه ماهانه در سال دوم

چراکه مبلغ سنوات برای یک سال در سال ۹۸  برابر ۲۳, ۳۳۳ ریال است .

نحوه محاسبه حق سنوات

حقوق اصلی، بخش عمده‌ای از پرداخت کارفرما به کارگر است که در قبال انجام کار به وی پرداخت می‌شود. بسیاری از محاسبات از قبیل اضافه‌کار، کسر کار، سنوات خدمت، طلب مرخصی و افزایش حقوق برمبنای حقوق اصلی محاسبه می‌شوند.

حق سنوات و پایه سنوات