میانگین حقوق یک حسابدار در ایران چقدر است ؟

میانگین حقوق یک حسابدار در ایران

میانگین حقوق یک حسابدار در ایران “حسابداران افرادی در شرکت‌ها هستند که کار رسیدگی به حساب‌ها و امور مالی را برعهده دارند. در هیچ شرکت خصوصی و دولتی رقم مشخصی برای حسابدار وجود ندارد و حقوق حسابدار در ایران بسته به نوع شرکت، کارفرما و موقعیت جغرافیایی آن دارد. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که در رشته حسابداری تحصیل کرده و به دنبال کار در این زمینه هستید، امروز با بررسی میزان حقوق دریافتی حسابداران در ایران شما در این زمینه راهنمایی خواهیم کرد.خدمات مالی و حسابداری

وظایف یک حسابدار در ایران چیست؟

یکی از اصلی‌ترین وظایف هر حسابدار در ایرانی این است که معاملات شرکت‌ها را مدیریت کند و روی آنها نظارت داشته باشد. او باید مطمئن شود که تمام معاملات شرکت از نظر قانونی درست باشد. در زیر چند نمونه از وظایفی که برعهده حسابدار است را بیان می‌کنیم :

  • بررسی تمام فاکتورها و هزینه و همچنین تهیه لیستی از آنها
  • رسیدگی به کارهای مالیاتی
  • کار با دیگر حسابداران خارج از شرکت
  • تهیه و پرداخت دستمزد کارکنان شرکت
  • بررسی درآمد و سود ماهیانه شرکت
  • بررسی سود و زیان شرکت و ارائه گزارش ماهانه از آنها
  • تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی شرکت

چارت سازمانی بخش حسابداری هر شرکتی، پایه و اساس هماهنگی و مدیریت سیستم مدیریت حسابداری هر شرکتی را فراهم میکند . افراد موجود در این چارت سازمانی، هر کدام مسئولیت‌ های خاص خودشان را دارند و نقش خاصی در شرکتها ارائه می ‌دهند . اصلیترین فرد در این بخش مدیرمالی است، که به صورت واضح جایگاه آنرامی‌توانید ملاحظه کنید.شرکت حسابداری

میانگین حقوق یک حسابدار در ایران

افرادی که به عنوان حسابدار در ایران کار می‌کنندبه طور معمول حقوق تعریف شده‌ای دارند، ه میانگین آن معمولاً هر ماه حدود 3.370.000 تومان است. میزان حقوق حسابداردرایران از 1.650.000 تومان (کمترین) تا 5.250.000 تومان (بالاترین) متغیر است.فرسان

این میانگین حقوق ماهیانه شامل حق مسکن، هزینه رفتو آمد و سایر موارد می‌شود. حقوق حسابدار براساس تجربه، مهارت و جنسیت تغییر می‌کند. در ادامه شرح مفصلی از میانگین حقوق یک حسابدار براساس این معیارها عنوان خواهیم کرد.

حقوق حسابدار درایران ممکن است شهر به شهر متغیر باشدواین رقمی که ما در این مقاله اعلام می‌کنیم میانگین حقوق برای تمامی شهرها است و میانگین حقوق حسابدارن در کلان شهرهایی مانند تهران در سال ۹۹ برای کار تمام وقت معادل ۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان می‌باشد. حداقل حقوق حسابدار در تهران ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان و حداکثر آن نیز ۷،۰۰۰،۰۰۰ تومان تخمین زده شده است. بنابراین در ادامه مقاله ارقامی که اعلام می‌کنیم، میانگین حقوق برای تمامی شهرها است و این رقم برای کلان‌ شهرها متفاوت است.

مقایسه حقوق و دستمزد حسابدار بر اساس سابقه کاری

سطح تجربه مهمترین عامل درتایین حقوق حسابدار است. طبیعتا هرچه حسابدار در این حرفه بیشتر فعالیت کرده باشد، حقوق بیشتری نیز دریافت می‌کند. در ادامه میزان حقوق هر حسابدار را در براساس تجربه کاری آنها تقسیم بندی کردیم. یک حسابدار با تجربه کمتر از دو سال تقریباً 1.960.000 تومان در ماه دریافت می‌کند. در حالی که انتظار می‌رود شخصی با سطح تجربه بین دو تا پنج سال 2 میلیون و 520 هزار تومان در ماه کسب کند، که 29 درصد بیشتر از کسی که تجربه کمتر از دو سال دارد.میانگین حقوق یک حسابدار در ایران

هر چه سال‌های کسب تجربه برای حسابدار بیشتر می‌شود حقوق او نیز بیشتر می‌شود، در نتیجه با پنج تا ده سال سابقه درآمد 3.470.000 تومان در ماه برای او انتظار می‌رود، که 38 درصد بیشتر از کسی که دو تا پنج سال سابقه کاری دارد.

علاوه براین، حسابداری که تخصص آن بین ده تاپانزده سال است، حقوق معادل 4.300.000 تومان در هر ماه دریافت می‌کند، که 24٪ بیشتر از کسی که پنج تا ده سال سابقه کاری دارد. اگر میزان تجربه حسابدار بین پانزده تا بیست سال باشد، انتظار می‌رود که دستمزد او 4.610.000 تومان در ماه بشود، که 7٪ بیشتر از کسی که ده تا پانزده سال تجربه دارد.

سرانجام، حسابدارانی با بیش از بیست سال سابقه کار حرفه‌ای در هر ماه 4 میلیون و 940 هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند که 7 درصد بیشتر از افرادی که پانزده تا بیست سال تجربه دارند. باید عنوان کنیم که این چارت حقوقی براساس معادله ریاضی است و همان‌طور که ابتدای مقاله عنوان کردیم، میزان حقوق حسابدار در ایران تمام و کمال بستگی به نوع سیاست شرکت‌ها دارد. 

وقتی سطح تحصیلات یک حسابدارپایان دوره دبیرستان است، متوسط حقوق او 2.440.000 تومان در ماه است. این حالت خیلی به ندرت پیش می‌آید، اما با این حال هستند شرکت‌هایی که به تجربه بیشتر از تحصیلات اهمیت می‌دهند. این در حالی است که شخصی که دارای مدرک دیپلم است، هر ماه 2.800.000 تومان حقوق دریافت می‌کند، که 15٪ بیشتر از کسی که دارای مدرک پایان دوره دبیرستان است. حسابداری با مدرک لیسانس به طور متوسط ماهانه 3.780.000 تومان حقوق دریافت می‌کند، که 35٪ بیشتر از کسی که دارای مدرک دیپلم است.

افراد حرفه‌ای که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند، حقوق متوسط 4.750.000 تومان در ماه حقوق دریافت می‌کنند، که 26٪ بیشتر از کسی که دارای مدرک لیسانس است. در حال حاضر در بسیاری از شرکت‌ها شاهد این هستیم، که خیلی به دنبال مدرک نیستند و بیشتر سابقه کاری حسابدار برای آنها مهم است. این موضوع در شرکت‌های دولتی درست برعکس است و ورود به شرکت‌های دولتی قوانین و ضوابط خاص خود را دارد که یکی از آنها داشتن مدرک تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکترا است.خدمات حقوقی

آیا داشتن مدرک بالاتر از لیسانس، در حقوق تاثیر می‌گذارد؟ لازم است ادامه تحصیل بدهید؟

دوره کارشناسی ارشدیا مقطع تحصیلی بالاتر در ایران در هر جایی 22.400.000 تا 67.200.000 تومان هزینه دارد و تقریباً دو سال طول می‌کشد. این یک سرمایه گذاری خوبی است که در آینده شغلی شما بسیار تاثیر می‌گذارد. اگر در حال حاضر شاغل هستید، نمی‌توانید توقع افزایش حقوق داشته باشید. بیشتر کسب و کارها خصوصا کسب و کارهای دولتی، پس از اتمام تحصیلات و کسب مدرک، شرایط شما را بررسی می‌کنند سپس حقوق را افزایش می‌دهند.

بسیاری از افرادبه تحصیلات به عنوان یک تاکتیک برای افزایش درآمد نگاه می‌کنند. با انتخاب این تاکتیک می‌توانید انتظار افزایش 10٪ نسبت به حقوق فعلی خود را داشته باشید. اگر بتوانید هزینه‌های تحصیل را بپردازید، مطمئنا سرمایه گذاری روی تحصیل برای آینده شغلی شما و درآمدتان بسیار ارزشمند است. همچنین، می‌توانید با یک سال کار کردن هزینه تحصیل خود را جبران کنید.

میانگین حقوق یک حسابدار در ایران

متوسط دستمزد ساعتی برای حسابدار در ایران

متوسط دستمزدساعتی برای هر کارمند در ایران 19400 تومان است. این بدان معناست که یک حسابدار به طور متوسط در ایران تقریباً 19400 تومان برای هر ساعت کار دریافت می‌کند. دستمزد ساعتی حقوقی است که هر حسابدار در یک ساعت کار دریافت می‌کند. معمولاً مشاغل به دو دسته تقسیم می‌شوند: مشاغل دارای حقوق ماهانه و مشاغل ساعتی. مشاغل حقوق بگیر بدون توجه به ساعات کار مبلغ مشخصی را دریافت می‌کنند. شاغلین ساعتی نیز برای هر ساعت کاری که می‌کنند، حقوق دریافت می‌کنند. برای تبدیل حقوق ماهانه به دستمزد ساعتی از فرمول زیر استفاده می‌شود (این فرمول با فرض 5 روز کاری در هفته و 8 ساعت کار در روز که استاندارد بیشتر مشاغل است، محاسبه می‌شود).

دستمزد ساعتی = حقوق سالانه ÷ (8*5*52 )

محاسبه دستمزدساعتی ممکن است بسته به ساعت کاردر هفته ومرخصی‌های کارمند حقوق بگیر، کمی متفاوت باشد. ارقام ذکر شده تقریبی هستند و باز هم اعلام می‌کنیم که این ارقام شرکت به شرکت و شهر به شهر متفاوت است. یک تفاوت عمده بین کارمندان حقوق و دستمزد ساعتی، اضافه کاری است. کارمندان حقوق بگیر معمولاً بر خلاف کارمندان ساعتی، از اضافه کاری معاف هستند.میانگین حقوق یک حسابدار در ایران