بورس و فرابورس چیست؟

بورس و فرابورس چیست؟

بورس بازاری است که به منظور خرید و فروش اوراق بهادار ، کالاها ، گزینه ها و سایر سرمایه گذاری ها سازماندهی شده است . اصطلاح بورس اغلب در اروپا استفاده می شود و مترادف با مبادله است . “بورس و فرابورس” بر اساس اقامتگاه متعلق به بازرگان نساجی رابرت ون در بورس است ، جایی که تجار و سرمایه داران بلژیکی در قرن سیزدهم جمع می شوند و با یکدیگر تجارت می کنند .خدمات مالی و حسابداری

امروزه کلمه “بورس” بیشتر با بورس اوراق بهادار پاریس و سایر تورهای Euronext مانند در آمستردام و فرانکفورت همراه است .شرکت حسابداری

پیشگویی های کلیدی در مورد بورس جهانی

دوره ها مکان هایی برای تجارت اوراق بهادار ، کالاها ، مشتقات یا سایر ابزارهای مالی سازماندهی می شوند .فرسان

این اصطلاح بیشتر در اروپا به کار می رود ، و “بورس” از یک محل تجارت قرن سیزدهم در بروژ ، بلژیک در خارج از خانه با نام خانوادگی سرچشمه می گیرد . امروزه کلمه بورس را می توان به صرافی هایی مانند بورس پاریس و بورس نفت ایران پیوست کرد .

دوره ها چگونه کار می کنند

از نظر تاریخی ، کسانی که علاقه مند به تبادل کالا و سایر سرمایه گذاری ها هستند ، در مناطق مشترک برای بحث در مورد معاملات ملاقات می کنند . با گذشت زمان ، معامله گران سازمان یافته تر شدند و روند مبادله رمزگذاری شد و نتیجه آن توسعه بورس هایی مانند بورس نیویورک (NYSE) بود .

اولین بورس بین المللی در قرن شانزدهم در آنتورپ تاسیس شد . بورس پاریس به سال 1720 باز می گردد و در سال 1999 کاملاً سازماندهی مجدد شد . این متشکل از بورس اصلی ، معادل بورس اوراق بهادار نیویورک ، به علاوه ماتیف (بورس مشتقات) و مونپ (بازار گزینه های سهام است . بورس پاریس و هفت دوره بزرگ اروپایی دیگر توافق کردند که در سال 1999 مشارکت ایجاد کنند که باعث ایجاد بورس پان-اروپایی شد . در همان سال ، بورس پاریس با بورس کالای شیکاگو و صرافی بین المللی سنگاپور توافق نامه ای را برای ایجاد “اتحاد جهانی” دربرگیرنده مناطق زمانی اروپا ، ایالات متحده و آسیا امضا کرد و امکان تجارت 24 ساعته در روز را فراهم می کردند .

بورس نفت ایران

در طی سال 2007 ، ایران از مشتریان نفتی خود خواسته بود که ارزهای غیر آمریکایی را بپردازند . تا 8 دسامبر 2007 ، گزارش شده است که ایران تمام پرداختهای صادراتی نفت خود را به ارزهای غیر دلاری تبدیل کرده است . بورس کیش در یک کنفرانس ویدئویی در 17 فوریه 2008 رسماً افتتاح شد . در حال حاضر ، کیش بورس فقط در محصولات حاصل از نفت و به طور کلی کالاهای مورد استفاده در مواد پلاستیکی و صنایع دارویی تجارت می کند .

از سال 2009 ، بورس کیش بازار فروش محصولات پتروشیمی بود و قصد داشت در مرحله دوم قراردادهای آتی سازگار با شرع را برای نفت خام و پتروشیمی معرفی کند . معاملات از طریق کارگزاران خصوصی دارای مجوز ثبت شده در سازمان بورس و اوراق بهادار ایران صورت می گیرد . هر شرکتی ، داخلی یا خارجی می تواند محصولات خود را در بورس کالا فهرست کند ، تا زمانی که معیارهای لیست را داشته باشد . خدمات حقوقی

فرابورس (OTC) به روند معاملات اوراق بهادار برای شرکتهایی که در بورس رسمی ثبت نشده اند مانند بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) . اوراق بهادار که بدون نسخه مورد معامله قرار می گیرد از طریق یک شبکه دلال در عوض در بورس متمرکز معامله می شود . این اوراق بهادار شرایط لازم برای داشتن لیست در بورس استاندارد بازار را برآورده نمی کند.

معاملات بازرگانی از طریق صفحه فهرست خدمات خلاف واقع (OTCBB) یا خدمات فهرست بندی برگه های صورتی صورت می گیرد . OTCBB یک سرویس نقل و انتقالات الکترونیکی و تجاری است که نقدینگی بالاتر و به اشتراک گذاری بهتر اطلاعات را تسهیل می کند . Pink Sheet یک شرکت خصوصی است که با دلالان کار می کند تا سهام شرکت های کوچک را به بازار عرضه کند .

سهام که از طریق فرابورس تجارت می شود ، معمولاً شرکت های کوچکتری هستند که نمی توانند الزامات لیست معاملات صرافی ها را برآورده کنند . با این حال ، بسیاری از انواع دیگر اوراق بهادار نیز در اینجا تجارت می کنند . سهامی که مبادلات در بورس اوراق بهادار است سهام ذکر شده نامیده می شود در حالی که سهام که از طریق فرابورس تجارت می کند سهام نامشخص است .

پیشگویی های کلیدی فرابورس

فرابورس (OTC) به فرایند نحوه معاملات اوراق بهادار برای شرکتهایی که در بورس رسمی ثبت نشده اند ، اطلاق می شود .

اوراق بهادار که بدون نسخه مورد معامله قرار می گیرد از طریق یک شبکه نمایندگی مورد معامله قرار می گیرد و برخلاف مبادله متمرکز است .

تجارت بورس و فرابورس به افزایش ارزش سهام و ابزارهای مالی کمک می کند که در غیر این صورت برای سرمایه گذاران در دسترس نخواهد بود .

بورس و فرابورس

شرکت های دارای سهام فرابورس ممکن است از طریق فروش سهام سرمایه را جمع کنند .

ابزارهایی مانند اوراق قرضه در بورس رسمی مبادله نمی شوند زیرا بانک ها این اسناد بدهی را صادر می کنند و آنها را از طریق شبکه های دلال عرضه می کنند. اینها همچنین اوراق بهادار فرابورس محسوب می شوند. بانک ها با تطبیق خرید و فروش از مشتری های داخلی یا شرکت کارگزاری دیگری هزینه های لیست مبادله ارز را ذخیره می کنند. سایر ابزارهای مالی ، مانند مشتقات نیز از طریق شبکه نمایندگی تجارت می کنند.بورس و فرابورس

از طریق بازارهای فرابورس ، می توانید سهام شرکتهای کوچک و در حال توسعه را پیدا کنید . بسته به بستر لیست ، این شرکت ها همچنین ممکن است گزارش هایی را به تنظیم کننده های کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ارسال کنند .

یکی دیگر از پلتفرم های تجاری ، ورق های صورتی است و این سهام در تنوع گسترده ای قرار دارد. این مشاغل الزامات SEC را برآورده نمی کنند . در حالی که خرید سهام از این طبیعت ممکن است هزینه های معاملاتی کمتری داشته باشد ، اما آنها برای دستکاری قیمت و کلاهبرداری مهم هستند . این سهام معمولاً دارای پسوند “PK” است و نیازی به ثبت صورتهای مالی با SEC نیست .بورس و فرابورس

اگرچه Nasdaq به عنوان یک شبکه نمایندگی فعالیت می کند ، اما سهام Nasdaq به طور کلی به عنوان فرابورس طبقه بندی نمی شود زیرا Nasdaq بورس محسوب می شود .

همانطور که قبلاً ذکر شد اوراق قرضه ، ADR و مشتقات نیز در بازار فرابورس تجارت می کنند. با این حال ، سرمایه گذاران باید هنگام سرمایه گذاری در اوراق بهادار OTC سوداگرانه ، بسیار مراقب باشند . الزامات تشکیل پرونده بین لیست سیستم عاملها متفاوت است و ممکن است یافتن برخی اطلاعات لازم از جمله امور مالی شرکت دشوار باشد .

بیشتر مشاوران مالی معاملات سهام فرابورس را یک شرکت سوداگرانه می دانند . به همین دلیل ، سرمایه گذاران باید تحمل ریسک در سرمایه گذاری خود را در نظر بگیرند و اگر سهام فرابورس جایی در پرتفوی خود داشته باشد . با این حال ، با افزایش ریسک سهام فرابورس ، امکان بازده قابل توجهی حاصل می شود . از آنجا که این سهام با مقادیر پایین تر تجارت می کنند و معمولاً با هزینه های معامله کمتری انجام می شوند ، راهی برای افزایش قیمت سهام فراهم می کنند .

معاملات بورس اوراق بهادار به طور کلی به دلیل حجم زیاد معاملاتشان شناخته نمی شوند . حجم کمتر سهام به این معنی است که ممکن است یک خریدار آماده وجود نداشته باشد که زمان فروش سهام شما باشد . همچنین ، توزیع بین قیمت پیشنهاد و قیمت سؤال معمولاً بیشتر است . این سهام ممکن است حرکت ناپایدار در هر بازار یا داده های اقتصادی انجام دهد .

بازار فرابورس جایگزینی برای شرکت های کوچک یا کسانی است که نمی خواهند در صرافی های استاندارد لیست کنند . ثبت نام در بورس استاندارد یک فرایند گران و وقت گیر و خارج از قابلیت های مالی بسیاری از شرکت های کوچکتر است .

نمونه هایی از اوراق بهادار OTC در دنیای واقعی

OTC Markets Group اپراتور بازارهای مالی OTCQX است . “OTCMarkets.com” لیست شرکت های معامله شده فعال ، و اطلاعات مربوط به پیشرفت ها و افت ها را نشان می دهد . در یک روز معین ، حجم کل دلار می تواند با بیش از 6 میلیارد دلار با دست تجارت ، از 1.2 میلیارد دلار فراتر رود . این شرکت ها شامل شرکت چندرسانه ای چینی Tencent Holdings LTD (TCEHY) ، غول مواد غذایی و آشامیدنی Nestle SA (NSRGY) و شرکت مراقبت های بهداشتی Bayer A.G. (BAYRY) هستند .