حقوق حسابدار ها در کشورهای مختلف و ایران

حقوق حسابدار در کشورهای مختلف

دراین زمان یکی از مسائل مهم و  اصلی انتخاب شغل برای جوانان میزان حقوق حسابدار در کشورهای مختلف است. این معیار در گذشته از ارزش کمتری نسبت به سایر عوامل برخوردار بوده است اما با گذشت زمان، تغییر فرهنگ عمومی و اولویت پیدا کردن مسایل اقتصادی دراحساس رضایت مردم از زندگی با ارزش تر شده ‎‌است. موارد بسیاری وجود دارد که فرد پس از اخذ مدارک بالای تحصیلی در یک رشته دانشگاهی معتبر، به دلیل توجه به درآمد بیشتر وارد شغل غیر مرتبط دیگری شده است که حتی به تحصیلات دانشگاهی نیزنیازندارد.فرسان
در این مقاله به بررسی سطح درآمد حسابداران در کشورهای مختلف خواهیم پرداخت.شرکت حسابداری

با بررسی بازار کار و نیازمندی‌هایی که روزانه از طرف کارفرمایان مطرح می‌گردد می‌توان دریافت که رشته حسابداری دارای فرصت‌های شغلی بسیار گسترده‌ای است. وجود مشکلات مالی و مالیاتی در موسسات و شرکت‌ها از جمله دلایل نیاز بازار به نیروهای حسابدار است. بر همین اساس امروزه بازار کار رشته حسابداری یکی از پرمتقاضی ترین بازار کار به خصوص در ایران محسوب می‌شود.خدمات مالی و حسابداری

با توجه به گسترده گی حوزه کاری رشته حسابداری همچون حسابداری مالیاتی، حسابداری صنعتی، حسابداری دولتی و بیمه نیاز به حضور حسابداران تقریبا در تمامی شرکت‌ها و سازمان‌ها احساس می‌شود. شرکت‌ها و موسسات مختلف نیاز خود را بر اساس سطح دانش، تجربه‌کار و سطح تحصیلات حسابداران بر طرف می‌کنند. این مولفه‌ها از جمله اصلی ‌ترین اجزا تاثیرگذار در تعیین دستمزد و درآمد حسابداران محسوب می‌شود.

وضعیت شغلی و درآمد حسابداران در ایران

“وضعیت شغلی حسابداری همچون سایر مشاغل در ایران با مشکل میزان دستمزد مواجه بوده است.” این مشکل در شرکت‌های خصوصی مطرح‌‌تراست. علت این امر عدم وجود نهادی مشخص و تاثیرگذار جهت تعیین میزان دستمزد و مزایای کارمندان است. نهادی که با تعیین میزان دقیق حقوق در هر سال شرایط قطعی حقوق و دستمزد افراد را پیش استخدام مشخص کند. این مشکل در ادارات دولتی به علت وجود قانون مدیریت خدمات کشوری تا حد زیادی بر طرف گردیده است.

با بررسی صورت گرفته در میان شرکت‌های خصوصی در سطح تهران، درآمد حسابداران بر اساس سطوح شغلی ان‌ها متفاوت بوده و با توجه به تخصص،مهارت و تجربه مبالغ متفاوتی در سطوح شغلی مختلف به حسابداران پرداخت می‌شود. با توجه به نرخ‌های اعلامی شرکت‌های خصوصی شهر تهران در سال 97 حداکثر و حداقل درآمد حسابداران در سطوح شغلی متفاوت بوده است.

“حقوق حسابدار در کشورهای مختلف” بر اساس اظهارات کارفرمایان و صاحبان مشاغل اینده روشنی برای حسابداران دارای مهارت و دانش قابل تصور خواهد بود زیرا با توجه به رشد مشاغل و کسب و کارها بازار اینده این رشته بسیار پر رونق خواهد بود و لازمه حضور قدرتمند در ان مهارت و تجربه کافی در کنار علم و دانش مورد نیاز می‌باشد.

وضعیت شغلی و حقوق حسابدار در کشورهای مختلف

“با توجه به اطلاعات و سرشماری هایی که از موسسه بین المللی مدیریت حسابداران  در سال 2019 مراجعه کردیم. متوسط درآمد حسابدران دارای مدرک مدیریت حسابداری 65000 دلار و سایر حسابداران فاقد مدرک سالانه 30000 هزار دلار است. به عبارت دیگر درآمد فرد بدون مدرک 117 درصد کمتر از فرد دارای مدرک است.”

حقوق حسابدار در کشورهای مختلف

با توجه به نتایج و تحلیل‌های صورت گرفته ذکر چند نکته راجع به مطالب بیان شده ضروری است:

ـ شرایط در هر کشور می‌تواند متفاوت باشد.

ـ بیشتر شرکت کنندگان در این مطالعه کارشناسان جوان زیر 40 بوده‌اند که باعث کاهش متوسط درآمد حسابداران در برخی مناطق گردیده‌ است.(حقوق حسابدار در کشورهای مختلف)

 ـ با توجه به نتایج این نکته شایان ذکر است که متوسط درآمد حسابداران حرفه‌ای تمامی مناطق از سایرین بیشتر است.

ـ با توجه به آمار و نتایج شکاف درآمدی ناچیزی میان مردان و زنان وجود دارد.

ـ بررسی‌ها حاکی از ان است که زنان نزدیک به 90 درصد درآمد مردان را دریافت می‌کنند.

ـ آمار حاصل از تمامی مناطق نشان دهنده رشد تعداد حسابداران حرفه‌ای نسبت به سایرین است.(حقوق حسابدار در کشورهای مختلف)

حال با توجه آمار، ارقام و نکات بیان شده می‌توان دریافت که با افزایش رشد و پیشرفت جهان و بهبود مستمر در تمامی حرفه‌ها، موفقیت آینده در حسابداری نیز حرکت به سمت فعالیت حرفه‌ای در کنار کسب دانش و تجربه کافی است. همچنین روندهای درآمدی و حقوق حسابدار در کشورهای مختلف مشاهده شده درجهان حاکی از این موضوع است که کسب درآمد بیشتر نیازمند تلاش، سخت کوشی، به روز بودن و کسب علم و دانش بیشتر در این حوزه است.خدمات حقوقی