حسابداری خدماتی

حسابداری خدماتی چیست ؟

دراین مبحث ما به پاسخ سوال “حسابداری خدماتی” چیست می پردازیم که در سه مرحله تعریف می شوند . در مرحله اول مجموعه ای از اقداماتی که در طول دوره مالی صورت گرفته است مورد بررسی قرار می گیرد . به عبارتی دیگر در این مرحله اطلاعات همه رویدادهای مالی به منظور برآورد و تخمین داده های اولیه جمع آوری می گردد.خدمات مالی و حسابداری

بدینگونه می باشد که تجزیه و تحلیل این داده ها به منظور حصول مقدار دقیق سرمایه ، بدهی و دارایی ، صدور سند حسابداری و ساماندهی مدارک بر اساس تاریخ به منظور استخراج ترتیب بدهکاری و بستانکاری ، دفتر نویسی ، انتقال اطلاعات از دفتر روزنامه به کل و پس از آن به دفتر معین مجموعه اقداماتیست که در گام اول انجام می شود.شرکت حسابداری

“در ادامه می توان گفت که این عمل مستلزم پیشروی در جدول زمانی خاصی است ، به عبارتی دیگر در خدمات حسابداری شما نمی توانید همه امور را یک شبه انجام دهید و از سویی دیگر نیز امکان کار روی این مبحث در تمامی ایام سال وجود ندارد ، لذا برخی از امور در پایان هر ماه مورد بررسی قرار می گیرد . در این مرحله یا گام دوم ، حسابدار ترازهای آزمایشی دفاتر کل و معین را تهیه کرده و در دوره ای مشخص گردش حساب و ستون های “بد” و  “بس” را مورد سنجش قرار می دهد .”فرسان

وگام آخر هم که در پایان هر سال مالی انجام می پذیرد ، حسابدار با تهیه کار برگ به منظور نمایش سود ، زیان و ترازنامه ، ثبت تعدیلات به منظور اصلاح حساب های معین و کل یا همان بستن حساب های  سود و زیانی ( موقت ) ، تهیه ترازنامه و سپس اختتام حساب های دائمی پرونده حسابداری یک سال مالی را خواهد بست .

گزارشات مورد نیاز در حسابداری خدماتی

همانطورکه می دانید هدف استفاده از سیستم حسابداری خدماتی تهیه گزارشات برای تحلیل عملکرد مجموعه در راستای برنامه ریزی برای کسب سود می باشد . ورود دیتاها در نرم افزار حسابداری باعث تسریع در روند کار و تهیه گزارشات دقیق تر می باشد . از گزارشات کاربردی در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره نمود :

گزارش صورتحساب سود وزیان : “مهمترین گزارشی که در تمام سیستم های حسابداری مورد استفاده مدیران قرار می گیرد ، صورتحساب سود و زیان می باشد . در این گزارش تفاوت درآمد های کسب شده و هزینه های تحقق یافته ، نشان دهنده سود مجموعه می باشد .”

ترازنامه :” یکی از گزارشات اساسی و لازم در شرکت های خدماتی ترازنامه می باشد . در این گزارش که در تاریخ مشخصی گرفته می شود (آخر ماه ، آخر فصل ، آخر دوره ) ، وضعیت مالی شرکت را نمایش می دهد . طبق معادله حسابداری ، سمت راست ترازنامه نشاندهنده دارایی ها و سمت چپ آن بدهی ها و سرمایه را نشان می دهد .”

 صورت گردش وجود نقد : “همانطور که از اسم گزارش مشخص است ، گردش وجوه در این گزارش محاسبه می شود . به این صورت که این گزارش بیان می کند که چه مقدار وجه از شرکت خارج شده و چه مقدار وارد شده است . وجوهی که از فعالیت های عملیاتی و غیر عملیاتی سرمایه گذاری بدست آماده اند .”

گزارش صورتحساب سود و زیان جامع :” در این گزارش علاوه بر گزارش سود و زیان کلیه تغییرات مربوط درآمدها و هزینه ها نیز انعکاس می یابند . درآمدها و هزینه های تحقق نیافته بعد از نمایش صورت سود و زیان ، در این گزارش وارد می شوند . هدف از تهیه این گزارش بررسی عملکرد کلی مجموعه خدماتی می باشد .”حسابداری خدماتی شامل چه مسائلی می شود؟

بدینگونه حسابداری شرکت خدماتی به شکلی کاملا متفاوت با دیگر شرکت ها انجام می شود؛ اما شباهت هایی نیز بین آنها وجود دارد. بر خلاف شرکت های بازرگانی و تولیدی در این شرکت ها روی فروش کالا حسابی انجام نمی شود، بلکه هزینه در ازای خدماتی است که ارائه می شود. نحوه محاسبه قیمت تعیین شده برای خدمات نیز دارای استانداردهایی است که قانون بیشتر آنها را تعیین نموده است.خدمات حقوقی

حسابداری خدماتی
حسابداری خدماتی

وظایف حسابداری خدماتی

دریک شرکت خدماتی هیچ ماده اولیه و یا سرمایه اولیه برای ورود کالا وجود ندارد و تنها از راه ارائه خدمات کسب درآمد انجام می شود. از این رو در یک شرکت خدماتی مسئولیت واحد حسابداری به دست آوردن درآمد و یا برنامه ریزی برای صرف هزینه نیست. بلکه اموری همچون ایجاد بدهی، افزایش سرمایه، خرید دارایی به دیگر فعالیت های معمول واحد حسابداری اضافه می شود.

اما دریک شرکت خدماتی چه مسئولیت هایی بر عهده حسابدار است؟ همانطور که گفته شد بعضی مسئولیت ها در یک شرکت خدماتی مانند دیگر انواع شرکت ها مشترک است. اما هر شرکت با توجه به نوع خدماتی که ارائه می دهد ممکن است فعالیت های خاصی داشته باشد.