حسابداری پیمانکاری

سیستم حسابداری پیمانکاری

“نیاز موسسات و سازمان‌ها به اطلاعات دقیق و صحیح برای بکار گرفتن در فرآیند تصمیم گیری مدیران، مقوله‌ای اجتناب ناپذیر است؛ در این راستا سیستم اطلاعات مدیریت منبع اصلی ارائه اطلاعات بشمار می‌آید.دراین مبحث به حسابداری پیمانکاری می پردازیم.”شرکت حسابداری

بدینگونه سیستم اطلاعات حسابداری در شرکت‌های پیمانکاری به عنوان مهمترین زیر مجموعه این سیستم، اطلاعات مالی گوناگونی را در اختیار استفاده کنندگان این نوع اطلاعات، به ویژه مدیران هر سازمان قرار می‌دهد. اطلاعات حسابداری باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا در فرآیند تصمیم گیری مورد استفاده قرار گیرد.خدمات مالی و حسابداری

ویژگی‌های کیفی این گونه اطلاعات نظیر مربوط بودن و قابلیت اتکاء از جمله خصوصیاتی است که بر میزان بکار گیری اطلاعات به‌موقع و بهنگام موثر است. سیستم پیمانکاری به عنوان یکی از ماژول‌های یک سیستم حسابداری به صورت مستقل عملیات مربوط به پروژه‌ها و قراردادها را به صورت مستقل از دید پیمانکار پیش می‌برد.

همینطوراین حسابداری یکی از شاخه‌های علم حسابداری است که در حوزه‌های متنوعی کاربرد دارد. از آنجا که فرآیند پیمانکاری جزییات مهمی دارد و آگاهی به دانش این نوع حسابداری می‌تواند تاثیر بسیار مهمی در پیشبرد اهداف پیمانکاران داشته باشد، فعالیت‌های پیمانکاری روز به روز در حال افزایش هستند و افراد بسیاری از این طریق کسب درآمد می‌کنند.فرسان

پیمانکاران کارشان از زمان اعلام مناقصه‌ها آغاز می‌شود و تا زمان تحویل پروژه ادامه پیدا می‌کند. در طول این مسیر پیمانکاران با موضوعات گوناگونی روبرو می‌شوند که تنها با آگاهی به دانش این نوع حسابداری قابل درک، پیگیری و پیش‌بینی است.

هما‌نطور که گفته شد پیمانکاران در زمینه‌های گوناگونی چون تاسیسات، سدسازی، راه‌سازی، ساختمان‌سازی و خدمات فعالیت می‌کنند. آنها برای آنکه بتوانند اسناد شرکت در مناقصه‌ها را تهیه کنند، پیمان‌های گوناگون را از نظر شناسایی درآمد، سود و هزینه بررسی کنند و یا موضوعات مطرح شده در پیمان‌ها را به مرحله اجرا برسانند، نیاز به دانش حسابداری پیمانکاری دارند.

وحسابداران پیمانکاری بر قوانین پیمان‌ها، مبانی حقوقی قراردادهای مختص پیمانکاری، قوانین مالیاتی، فعالیت‌های پیمانکاری ارزی و… آگاهند. آنها می‌دانند که تخصیص درآمدها، هزینه‌های قراردادها و عملیات موضوع پیمان‌ها را چگونه پیگیری و اجرا کنند. مثلا یکی از مهم‌ترین مباحثی که حسابداران پیمانکاری می‌آموزند، روش درصد پیشرفت کار در این نوع حسابداری  است که توانایی تطابق هزینه‌ها و درآمدها را مهیا و اطلاعات بسیار دقیقی را ارائه می‌کند.

درنتیجه مهم‌ترین نکته درباره حسابداران پیمانکاری آن است که آنها حتی قبل از پایان پروژه می‌توانند این موضوعات را محاسبه کنند، قوانین این نوع حسابداری را می‌دانند و قادرند تصمیم بگیرند که پیمانکاران در چه مناقصه‌هایی شرکت کنند.

“فرایند حسابداری پیمانکاری کاری دشوار است که شامل وام، صدور صورت‌حساب، هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم و دیگر معاملات معمولی در این صنعت است. هم‌چنین شرایط مالیاتی پیچیده‌ای در این فرایند وجود دارد. آموزش این حسابداری یکی از انواع آموزش حسابداری بازار کار است که اغلب شامل استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی است که داده‌ها را به نحوی دقیق ثبت می‌کنند.”

نرم افزار حسابداری پیمانکاری فرداد

بدینگونه شما وقت کمتری را برای کارهای کاغذی و زمان بیشتری در پروژه های کاری صرف خواهید کرد اگر … شرکت های پیمانکاری از طریق مناقصه های عمومی یا خصوصی قراردادهای کاری با سایر شرکت ها منعقد می کنند. فرآیند پیمانکاری جزئیات مهمی دارد و دانش حسابداری پیمانکاری می تواند تاثیر بسیار مهمی در پیشبرد اهداف پیمانکاران داشته باشد.

وپیمانکاران در احاطه ی طیف گسترده ای از مقررات مالی و قانونی منحصر به فرد قرار دارند. شرکت های پیمانکاری باید از اصول و استانداردهای حسابداری خاص پیروی کنند و برخورد با دولت و سازمان امورمالیاتی می تواند برای آن ها دشوار و پیچیده باشد. به عنوان مثال سازمان حسابرسی جهت حسابداری درآمدها و هزینه های مرتبط با پیمان های بلند مدت استاندارد حسابداری شماره 9 را تجویز می کند.

پس بهره گیری از یک نرم افزار حسابداری می تواند اجرای فرآیند حسابداری یک شرکت پیمانکاری را تسهیل کند و امکان مدیریت هم زمان چند پروژه و تحلیل اطلاعات مالی را در اختیار قرار دهد. با بسته نرم افزار این نوع حسابداری فرداد می توانید حساب های تفصیلی شناور را در چهار سطح مدیریت کنید.

“این قابلیت به شما امکان می دهد به راحتی از حساب های دریافتنی و سپرده حسن انجام کار، بهای تمام شده کالاهای در جریان ساخت، حساب های پرداختنی پروژه های مختلف و … در سطوح متفاوت گزارش تهیه کنید.”

وحسابداری پیمانکاری به دو روش کار تکمیل شده و روش درصد پیشرفت کار (برای پیمان های بلند مدت) انجام می شود. در نرم افزار حسابداری فرداد می توان سود هر پیمان را به طور جداگانه محاسبه نمود، همچنین گزارش سود و زیان پیمان ها به صورت یکجا در گزارش مرور حساب ها در دست است. به طور کلی سیستم با اتکا به گزارش های دو بعدی و چهار سطح تفصیلی شناور، گزارش های متنوعی را در اختیار کاربر قرار می دهد.خدمات حقوقی

حسابداری پیمانکاری